Sieviete ar caurspīdīgām taisnošanas kapes

Ja plānojat ārstēšanu ar zobus taisnojošajām kapēm vai tās jau lietojat, ir jāzina vairākas svarīgas lietas.

Cik ilgi jānēsā kapes? 

Taisnojošās kapes rekomendē nēsāt 22 stundas dienā un izņemt tikai pirms ēšanas un tīrot zobus.

Cik ilgi turpinās ārstēšana? 

Ārstēšanas ilgums atkarīgs no katras individuālās situācijas, taču visbiežāk ārstēšana turpinās 9-20 mēnešus. Ārstēšanas laiks lielākoties atkarīgs no tā, cik stundas dienā taisnojošās kapes nēsāsiet. Jo ilgāk kapes nēsāsiet, jo ātrāk sasniegsiet rezultātu.

Cik bieži kapes jāmaina? 

Mainīšanas biežumu nosaka Jūsu ārsts ortodonts, taču visbiežāk kapes maina ik pēc divām nedēļām. Ieliekot jaunas kapes, vairākas dienas var būt nedaudz palielināts zobu jutīgums un sāpes, taču tās pašas pāriet. Svarīgākais ir saglabāt vecās kapes un paņemt līdzi uz katru vizīti pie ārsta ortodonta. 

Cik ilgi jālieto elastiki? 

Ārsts ortodonts individuāli katram pacientam norāda, cik un kā nēsāt elastikus, taču svarīgākais ir atcerēties, ka tie ir jānomaina pret jauniem ik pēc 12 stundām.

Kā jāuzliek un jānoņem kapes?  

Uzlikšana – kapes vispirms uzlieciet uz priekšējiem zobiem, tad piespiediet aizmugurē esošajiem. Kapes nekodiet un uzliekot nelietojiet lielu spēku. Vienmēr pārliecinieties, vai kapes turas stingri un ir uzliktas uz visiem zobiem. Noņemšana – viegli pavelciet kapi no zobiem, sākot no aizmugurējiem.

Ko darīt, ja pēc kapju uzlikšanas jūtams diskomforts?  

Reti, bet tomēr gadās, ka ražošanas procesa īpatnību dēļ kapēm var būt raupjas vietas. Ja tā notiek, uzlieciet ortodontisko vasku uz kapes vietas, kas izraisa diskomfortu, vai arī ar mīkstu nagu vīlīti uzmanīgi novīlējiet raupjo vietu. Diskomfortu izraisošo vietu var arī viegli piekoriģēt ar kosmētikas šķērītēm.

Ko darīt, ja nepieciešama zoba plombēšana? 

Kariesa ārstēšanu ieteicams veikt vēl pirms zobu taisnošanas ar kapēm. Taču ja tomēr notiek tā, ka pēc ortodontiskās ārstēšanas sākšanas nepieciešams plombēt zobu, konsultējieties ar savu ārstu ortodontu.

Kādai jābūt mutes dobuma higiēnai?  

Vienmēr pirms zobu tīrīšanas taisnojošās kapes izņemiet. Ievērojiet ierastās mutes dobuma kopšanas procedūras:  lietojiet mīkstu vai elektrisko ultraskaņas zobu suku, tīriet zobus divas reizes dienā, neaizmirstiet ļoti labi iztīrīt zobu starpas un notīrīt mēli. Pirms atkal uzliekat kapes, neaizmirstiet notīrīt arī tās. Netīras kapes var izraisīt kariesu un smaganu iekaisumu. Ja jums nav iespēju iztīrīt zobus – lietojiet košļājamo gumiju bez cukura vai arī izskalojiet muti ar ūdeni vai profilaktisko mutes skalojamo līdzekli.

Ko darīt, ja uzliekot kapes mutes dobums ir jutīgāks?  

Sākot nēsāt taisnojošās kapes, pirmajās nedēļās var novērot palielinātu jutīgumu, mutes gļotāda var būt nedaudz noberzta. Ja tā notiek, rekomendē paskalot muti ar sāls šķīdumu (glāzē ūdens izšķīdiniet 1 tējkaroti sāls) vai arī skalot ar ārstniecisko mutes skalojamo līdzekli.

Kā kopt kapes? 

Kapes kopt ir ļoti vienkārši – izņemiet katru dienu un tās notīriet ar zobu suku un neabrazīvu zobu pastu. Pēc notīrīšanas nomazgājiet tekošā vēsā ūdenī. Atcerieties, ka mazgāt karstā ūdenī nedrīkst, jo karsts ūdens var deformēt kapes. Kā papildu līdzekli varat lietot kapes dezinficējošo šķīdumu.

Kur glabāt kapes? 

Kapes pēc izņemšanas vienmēr ielieciet speciālā kastītē. Tā pasargāsiet kapes no deformācijas. Sargājiet kapes no mājdzīvniekiem un bērniem.

Kā kopt stiprinājumus? 

Pēc katras zobu tīrīšanas apskatiet muti - vai visi stiprinājumi ir savā vietā. Ja uz kapēm ir izcilnītis, tas nozīmē, ka uz zobiem ir jābūt stiprinājumam. Ja pamanāt, ka stiprinājuma nav – dodieties pie sava ārsta ortodonta.

Kādam jābūt uzturam, taisnojot zobus ar kapēm? 

Taisnojot zobus ar kapēm, uztura ieradumi nav jāmaina, jo pirms katras ēšanas reizes kapes tiek izņemtas. Svarīgi ir neaizmirst pirms katras ēdienreizes izņemt kapes. Pretējā gadījumā kapes var deformēties, mainīt krāsu vai pat salūzt. Ar kapēm var tikai dzert vēsu ūdeni, jo arī karsti dzērieni var izmainīt kapju formu.

Vai drīkst smēķēt, lietojot taisnojošās kapes? 

Nēsājot taisnojošās kapes, rekomendē izvairīties no smēķēšanas, jo kapes var mainīt krāsu un elastīgumu. 

Individuālā mutes dobuma kopšana, nēsājot taisnojošās kapes: