Sieviete aizsedz muti sliktas elpas dēļ

Aptuveni 25 % cilvēku izjūt sliktu elpu, ko dēvē arī par halitozi. Veikalu plaukti ir pārpildīti ar košļājamām gumijām, mutes skalojamām mašīnām un citiem produktiem, kas paredzēti sliktas elpas novēršanai.  Tomēr daudzi no šiem produktiem ir tikai pagaidu līdzeklis pret sliktu elpu. Tāpēc, lai novērstu sliktu elpu, ļoti svarīgi ir noskaidrot tās cēloņus.

Sliktas elpas simptomi

Galvenais simptoms ir slikta elpa, kas, kā tiek uzskatīts, pārsniedz sociāli pieņemamu līmeni. Tas var pastiprināties no rīta, pēc smēķēšanas, kafijas dzeršanas, dažu pārtikas produktu lietošanas vai pēc zobu izraušanas.

Slikta elpa var būt dažāda atkarībā no cēloņa. Daži cilvēki pārāk uztraucas par savu elpu, lai gan viņiem elpas nav vispār, bet citiem ir slikta elpa, pat to nezinot. Lūdziet tuvu draugu, radinieku vai mutes veselības speciālistu novērtēt jūsu elpu.

Kāpēc rodas slikta elpa no mutes?

Ir daudz sliktas elpas cēloņu. Starp sliktas elpas cēloņiem ir daži pārtikas produkti, veselības problēmas un ieradumi. Sliktu elpu (halitozi) var izraisīt:

Nepietiekama individuālā mutes dobuma kopšana

Bez pareizas un regulāras tīrīšanas ar birstīti, zobu diegu un mēles tīrīšanas līdzekli ēdiens paliek mutē. Tā ir labvēlīga augsne baktērijām. Uz zobiem, smaganām un mēles uzkrājies ēdiens var sapūt. Tas mutē rada nepatīkamas smakas un garšas sajūtu.

Smaržu izraisošas baktērijas uz mēles

Dažas baktērijas uz mēles var mijiedarboties ar pārtikas produktos esošajām aminoskābēm, radot smirdīgus sēra savienojumus.

Periodonta slimības

Viens no galvenajiem šīs smaganu slimības simptomiem ir slikta elpa un nepatīkama garša mutē.

Mutes sausums (kserostomija)

Šis stāvoklis bieži ir halitozes galvenais iemesls. Ja siekalu izdalīšanās ir ievērojami samazinājusies, mute nespēj attīrīties un noņemt ēdiena atliekas. Mutes sausumu var izraisīt daži medikamenti, siekalu dziedzeru darbības traucējumi vai pastāvīga elpošana caur muti, nevis degunu.

Tabakas izstrādājum

Tabakas izstrādājumi, piemēram, cigaretes, cigāri, košļājamā tabaka un tabakas izstrādājumi, rada traipus uz zobiem un apdraud organismu ar daudzām slimībām. Tie arī izraisa sliktu elpu. Tabakas lietotājiem ir arī paaugstināts risks saslimt ar periodonta slimībām, garšas sajūtas zudumu, smaganu jutīgumu un mutes dobuma vēzi.

Veselības traucējumi

Sliktu elpu var izraisīt arī slimības simptomi.

Atsevišķi pārtikas produkti

Sliktu elpu var izraisīt tādi pārtikas produkti kā ķiploki, sīpoli, piena produkti, pikanti ēdieni, tunča konservi, kafija un alkohols.

Kad jāvēršas pie speciālista?

Ja sūdzaties par sliktu elpu un nezināt, kā no tās atbrīvoties, mainiet mutes dobuma higiēnas paradumus. Piemēram, tīriet zobus un mēli divas reizes dienā: no rīta pirms brokastīm un vakarā pirms gulētiešanas, un pēc katras ēdienreizes izskalojiet muti ar ūdeni, vismaz reizi dienā tīriet starpzobu dobumus un dzeriet daudz ūdens. Laba un regulāra individuālā mutes dobuma higiēna var nodrošināt svaigu elpu.

Ja jums ir laba mutes dobuma higiēna, bet slikta elpa saglabājas, sazinieties ar zobārstu vai mutes higiēnistu. Iespējams, jums nepieciešama profesionāla mutes dobuma higiēna.

Pievērsiet uzmanību arī savai elpai - ne visas smaržas ir vienādas. Tās var būt vairāku veidu un signalizēt par nopietnākām slimībām. Ja zobārstam ir aizdomas, ka sliktu elpu izraisa nopietnāka saslimšana, viņš var nosūtīt jūs pie cita ārsta, lai noskaidrotu, kas izraisa sliktu elpu.

Kā sliktu elpu var ārstēt mājas apstākļos?

Ir daudzi līdzekļi, kas var novērst sliktu elpu. Ja sāk parādīties slikta elpa, izmēģiniet šos mājas apstākļos lietojamos līdzekļus sliktas elpas novēršanai:

Zobu un starpzobu tīrīšana

Pētījumi liecina, ka slikta mutes dobuma higiēna ir visizplatītākais sliktas elpas iemesls. Zobu aplikuma veidošanās novēršana ir galvenais priekšnosacījums veselīgai mutes dobumam. Zobus vajadzētu tīrīt divas reizes dienā (no rīta un vakarā) vismaz divas minūtes un vismaz reizi dienā (vakarā) tīrīt starpzobu dobumus.

Mēles tīrīšana

Uz mēles, īpaši smēķētājiem vai cilvēkiem ar īpaši sausu muti, uzkrājas baktērijas, ēdiens un atmirušās šūnas, kas izraisa nepatīkamu elpu. Mēles tīrīšana var palīdzēt atbrīvoties no uzkrātajiem netīrumiem. Lietojiet specializētu mēles skrāpi vai birstīti, lai iztīrītu mēli divas reizes dienā.

Izvairīšanās no sausas mutes

Sausa mute bieži izraisa sliktu elpu. Siekalām ir ļoti svarīga loma mutes dobuma tīrības uzturēšanā. Miega laikā mute dabiski izžūst, tāpēc no rīta elpa parasti kļūst sliktāka.

Mutes sausuma uzturēšanu var novērst, uzturot organismu hidratētu. Ūdens dzeršana visas dienas garumā (bez kofeīna vai saldinātiem dzērieniem) stimulē siekalu veidošanos. Centieties dienā izdzert vismaz astoņas glāzes ūdens. Izvairieties no alkohola un tabakas, jo tie ir dehidratācijas izraisītāji.

Košļājamā gumija bez cukura, kas satur ksilītu, vai ksilītu saturošas pastilas bez cukura var stimulēt siekalu veidošanos.

Uzturs

Izvairieties no sīpoliem, ķiplokiem un pikantiem ēdieniem. Ar sliktu elpu ir saistīti arī saldie ēdieni. Samaziniet kafijas un alkohola patēriņu.

Papildu mutes dobuma kopšanas līdzekļi

- Antibakteriāls mutes skalojamais līdzeklis bez alkohola,
- Košļājamā gumija bez cukura ar ksilītu, pastilas bez cukura,
- Labas baktērijas mutes dobumam,
- Mutes aerosoli.

Visi šie produkti arī var novērst sliktu elpu.

Ja halitoze saglabājas, neraugoties uz šo faktoru kontroli, ieteicams apmeklēt ārstu, lai veiktu izmeklējumus.