Lai gan piena zobi ir īslaicīgi, tiem ir viena no svarīgākajām lomām bērna attīstībā. Ļoti svarīgi ir pienācīgi rūpēties par to stāvokli, jo zobu bojāšanās var radīt paliekošas sekas. Agrīna piena zobu izņemšana vienmēr ir pēdējais līdzeklis zobu ārstēšanā. Vienmēr ir labi vispirms ārstēt, ja iespējams, un vēl labāk to darīt tā, lai piena zobiem nerastos kariess.
Kas ir piena zobi?
Pienzobi ir pirmie zobi, kas izšķiļas bērniem. Šie zobi sāk attīstīties vēl mātes dzemdē, embrionālajā stadijā, un sāk šķilties aptuveni 6. mēnesī pēc dzimšanas. Pirmie parādās apakšējie priekšējie centrālie priekšējie priekšzobi. Parasti līdz 2,5 gadu vecumam bērnam ir izšķīlušies visi 20 piena zobi - 10 zobi augšžoklī un 10 zobi apakšžoklī. Katrs bērns ir atšķirīgs, dažiem zobi parādās agrāk, citiem vēlāk, tāpēc, ja jums ir kādi jautājumi par piena zobu rašanos, konsultējieties ar mutes veselības speciālistu. Pirmā vizīte pie mutes veselības speciālista ir ieteicama, kad izšķiļas pirmais piena zobs.
Galvenās atšķirības starp piena un pastāvīgajiem zobiem
Šeit ir izklāstītas galvenās atšķirības starp piena un pastāvīgajiem zobiem:
- Emalja. Emalja ir cietais ārējais zoba slānis, taču piena zobu emalja ir plānāka nekā pastāvīgajiem zobiem.
- Krāsa. Bieži vien piena zobi ir baltāki nekā pastāvīgie zobi. Tas ir tāpēc, ka emaljas slānis ir plānāks.
- Lielums. Pirmie piena zobi ir mazāki nekā pastāvīgie zobi.
- Forma. Izšķīlušajiem pastāvīgajiem zobiem, jo īpaši priekšējiem priekšzobiem, uz koduma malas var būt izciļņi, kas atgādina grēdas. Šie nelīdzenumi gadu gaitā izzūd.
- Saknes. Piena zobu saknes ir īsākas un plānākas, jo piena zobi ir jāizkrīt un jāaizstāj ar pastāvīgajiem zobiem.
Kariesa cēloņi piena zobos
Zobu kariess ir zobu slimība, ko izraisa skābes. Tā ietekmē zobu emalju un dentīnu, radot bērnam stipras sāpes. Tā kā piena zobi ir mazāk mineralizēti nekā pastāvīgie zobi un tiem ir plānāka emalja, tie ir pakļauti ātrākai kariesa veidošanai.
Piena zobu kariesu visbiežāk izraisa nepietiekama individuālā mutes dobuma higiēna un pārmērīga saldumu un saldo dzērienu lietošana.
Pirmie simptomi, kas norāda, ka bērna zobi var būt bojāti ar kariesu
Ir ļoti svarīgi ātri reaģēt uz pirmajiem simptomiem, jo piena zobi bojājas ļoti ātri, tāpēc ir svarīgi uzraudzīt savu bērnu un reaģēt uz viņa sūdzībām. Galvenie zobu bojāšanās simptomi ir šādi:
- Zobu sāpes - bērns var sūdzēties par sāpēm, īpaši ēšanas laikā.
- Zobu krāsas izmaiņas - redzami traipi, bālgani, brūngani vai pat melni.
- Jutīgums - bērns atsakās no aukstiem, karstiem vai saldiem ēdieniem vai sūdzas par zobu sāpēm, tos ēdot.
- Košļājamības traucējumi - ēšanas laikā zobi tiek košļāti tikai vienā pusē.
Kāpēc ir svarīgi ārstēt piena zobus?
Pirmais piena zobs parasti izkrīt ap 6. dzīves gadu, bet pēdējais - ap 12. gadu. Piena zobus nomaina 32 pastāvīgie zobi. Ir ļoti svarīgi saglabāt veselus piena zobus, pat ja tie izkrīt. Piena zobiem ir ne tikai estētiska funkcija, bet tie ietekmē arī runas attīstību un ēdiena košļāšanu. Ja piena zobi netiek ārstēti, tie var izraisīt iekaisumu un pietūkumu, kā arī ietekmēt pastāvīgo zobu dobumu. Turklāt agrīns piena zobu zudums var ietekmēt pastāvīgo zobu pareizu sakārtojumu. Tas viss ietekmē bērna pašvērtējumu, kas tieši nosaka viņa dzīves kvalitāti gan tagad, gan pieaugušā vecumā.
Profilaktiskie pasākumi
Profilaktiskie pasākumi ir vissvarīgākais princips pret zobu bojāšanos, īpaši bērniem. Pirmkārt, ir svarīgi rūpēties par bērna mutes dobuma higiēnu. Divas reizes dienā tīriet bērna zobus. Zobus ieteicams tīrīt arī pēc katras ēdienreizes, un, ja tas nav iespējams, tad vismaz noskalot ar ūdeni. Neaizmirstiet izmantot arī starpzobu diegu, jo zobu kariess parasti sākas starpzobu zonā. Kā palīglīdzeklis var būt arī viena zobu birste. Ieteicams tīrīt zobus bērnam līdz 7 vai 8 gadu vecumam, pēc tam kontrolēt zobu tīrīšanu un nepieciešamības gadījumā tīrīt zobus vēlreiz.
Otrs un arī svarīgs pasākums, lai pasargātu bērnu no zobu kariesa, ir regulāra zobu kopšana pie mutes dobuma aprūpes speciālista. Vizītēm vajadzētu būt vismaz reizi sešos mēnešos. Mutes aprūpes speciālists novērtēs mutes dobuma stāvokli, ieteiks individuālus mutes dobuma kopšanas pasākumus, pamatojoties uz to, un, ja nepieciešams, var nozīmēt biežākas profilaktiskās pārbaudes vizītes.
Trešais un, iespējams, pat viens no svarīgākajiem profilakses pasākumiem, lai pasargātu bērnu zobus no bojāšanās, ir pareizs uzturs. Galvenais ir ierobežot saldumu un cukurotu dzērienu patēriņu, kas bojā zobus. Cepumu vai citu saldo našķu vietā labāk dodiet bērniem cietu ēdienu, piemēram, burkānu vai ābolu.
Piena zobi veido visu bērna mutes veselību nākotnē
Lai gan piena zobi ir pagaidu zobi un sāk izkrist galvenokārt 6 gadu vecumā, tie veido bērna mutes veselību un nākotni. Neārstēts zobs ne tikai izraisa sāpes, bet var ietekmēt arī pastāvīgo zobu pareizu ārstēšanu. Tāpēc jums kā vecākiem ir jādara viss iespējamais, lai jūsu bērnu zobi būtu veseli un lai izvairītos no agrīnas piena zobu izņemšanas. Zobu tīrīšana divas reizes dienā, profilaktiski apmeklējumi pie mutes dobuma aprūpes speciālista un pareizs uzturs ir galvenie profilakses pasākumi pret zobu bojāšanos bērniem.