Laimīgs bērns tīra zobus

Zobārsti un mutes dobuma higiēnisti saviem pacientiem pastāvīgi atgādina, ka zobus ir svarīgi tīrīt divas reizes dienā. Vecākiem šis ieradums būtu jāieaudzina bērniem jau no pirmā zobiņa, taču zobu tīrīšana mazajiem bērniem dažkārt var būt īsts izaicinājums. Šeit ir sniegti daži ieteikumi un padomi, lai bērnu zobu tīrīšana būtu vieglāka un mazāk stresa gan bērniem, gan vecākiem.

1. Kopīgi tīriet zobus

Bērniem ir dabiska tieksme kopēt vecāku vai vecāko brāļu un māsu uzvedību, tāpēc pieaugušo klātbūtne pie bērna zobu tīrīšanas var būt lielisks pozitīvs paraugs. Tas var palīdzēt bērnam saprast, ka zobu tīrīšana ir normāla un pozitīva ikdienas darbība.

2. Izveidojiet plānu un rutīnu

Gan bērniem, gan pieaugušajiem mutes dobuma kopšanai jākļūst par ikdienas rutīnas sastāvdaļu. Ir svarīgi saprast, ka zobu tīrīšana no rīta un vakarā ir nepieciešama dienas sastāvdaļa, tāpēc zobārsti iesaka bērnam izveidot skaidru plānu, kad tīrīt zobus, piemēram, no rīta, tiklīdz viņš pieceļas, vakarā pēc pēdējās multfilmas utt. Dienas kārtība nerada papildu stresu un nerada pārsteiguma sajūtu, jo bērns zina, ko sagaidīt dienas laikā.

3. Apbalvojiet bērnu pēc zobu tīrīšanas

Pēc veiksmīgas zobu tīrīšanas varat iedrošināt bērnu, uzdāvinot viņam nelielu rotaļlietu vai nelielu pārsteigumu. Jūs varat pārvērst suku tīrīšanu par spēli, kurā bērns vēlas piedalīties un tikt apbalvots. Vissvarīgākais ir neapbalvot par darba neveikšanu. Bērns var sākt izmantot situāciju un nākamās tīrīšanas laikā atkal raudāt, gaidot balvu, kas viņu nomierinās.

4. Labas emocijas - vieglāka zobu tīrīšana

Zobārsti iesaka zobus tīrīt vakarā, pirms bērns ir noguris, tāpēc neatstājiet zobu tīrīšanu kā pēdējo darbību dienā, jo noguris bērns var būt aizkaitināms. Pārliecinieties arī, ka bērns pēc dienas nepārņem jūsu negatīvās emocijas. Bērni ir ļoti jutīgi pret vecāku emocijām un viegli tās uztver, tāpēc ir iespējams, ka bērns zobu tīrīšanas laikā var kļūt dusmīgs vai pats atteikties no tīrīšanas. Centieties suku tīrīšanas laikā palikt mierīgi un pozitīvi noskaņoti.

5. Nepakļaujieties bērna "Nē"

Ir svarīgi saprast, ka zobu tīrīšana ir jāveic pat tad, ja bērns ļoti pretojas, ir noguris vai raud. Svarīgi bērnam paskaidrot, ka suku tīrīšana ir rutīnas sastāvdaļa un ir jāuzrāda kā pozitīva darbība, meklēt veidus, kā pārliecināt bērnu, izmantojot iepriekš minētos padomus, un nepadoties. Protams, jūs nevēlaties tīrīt bērnam zobus pret viņa gribu, bet, ja, bērnam reiz teicot "nē", jūs piekāpsieties, viņš var sākt kontrolēt situāciju un ļaunprātīgi izmantot to katru reizi, kad ir laiks tīrīt zobus.

6. Ļaujiet bērnam būt patstāvīgam

Ja jūsu bērns pats tīra zobus - apsveicam! Bet atcerieties, ka tas ir kaut kas, kas jums ir jākontrolē. Bērns var ieliet ūdeni glāzē, uz zobu birstes uzlikt zobu pastu un tīrīt zobus, bet beigās vienam no vecākiem ir jāiztīra bērna zobi, lai pārliecinātos, ka nav palicis aplikums. Bērna iedrošināšana ar pārsteigumiem var palīdzēt attīstīt patstāvību un centību šajā uzdevumā.

7. Ja bērnam ir sāpes, tīrot zobus

Vispirms noskaidrojiet sāpju cēloni. Visbiežāk bērnam sāpes rodas zobu raušanas laikā vai tad, kad smaganas ir iekaisušas, tāpēc, lai neradītu vēl lielāku iekaisumu, zobus jātīra divas reizes dienā ar mīkstu zobu birsti. Arī sāpes bērns var iztēloties, tāpēc ir jāpaskaidro, ka, tīrot zobus, sāpju nav. Iesākumā var iztīrīt dažus zobus, lai parādītu bērnam, ka zobu birste nerada diskomfortu.

8. Ļaujiet pašam izvēlēties zobu birsti un zobu pastu

Ļaujiet bērnam izvēlēties zobu birsti ar iecienītākajiem multfilmu varoņiem vai spilgtās krāsās, kā arī zobu pastu ar iecienītāko garšu. Bērna zobu tīrīšana būs daudz patīkamāka, ja bērnam būs pieejami viņa iecienītākie zobu kopšanas līdzekļi, taču ir svarīgi pārliecināties, ka izvēlētie līdzekļi ir piemēroti viņa vecumam, ir kvalitatīvi un zobārstu ieteikti.

Palīdzība veselīgu ieradumu veidošanā

Jebkurā gadījumā ir svarīgi tīrīt bērna zobus, tiklīdz sāk izšķilties pirmais zobs. Veiciniet bērna patstāvību, ļaujot viņam izvēlēties zobu birstes krāsu vai dažādojot zobu tīrīšanu ar dažādu garšu zobu pastu. Atcerieties, ka ir ļoti svarīgi, lai bērns saņemtu uzslavas un pamudinājumu un lai viņam būtu ikdienas rutīna. Ja jums ir grūti pierunāt bērnu tīrīt zobus, iesakām konsultēties ar zobārstu vai mutes dobuma higiēnistu, kurš pēc bērna mutes dobuma apskates palīdzēs jums saprast iemeslu un sniegs dažus ieteikumus, kā atvieglot zobu tīrīšanas rutīnas.

 

Raksts balstās uz:
de Jong-Lenters, M., L'Hoir, M., Polak, E., & Duijster, D. (2019). Promoting parenting strategies to improve tooth brushing in children: design of a non-randomised cluster-controlled trial. BMC oral health, 19(1), 210.
Piekļuve tiešsaistē: https://doi.org/10.1186/s12903-019-0902-6