Ko varat uzzināt no savas mēles un kā to pareizi kopt

Mēle ir mutes dobumā esošs gremošanas sistēmas orgāns, kurš piedalās skaņu artikulēšanā, siekalu norīšanā un ēdiena sasmalcināšanā. Mēles jutīgumu nodrošina specifiski veidojumi – mēles kārpiņas, kurās ir vai nu garšas, vai taustes receptori.

Dažādi mēles stāvokļi un krāsas un kā tos vērtēt

Ja mēles virsma ir ar dziļākām rievām, uz tās vairāk krājas aplikums un tādēļ tā bieži vien var izskatīties balta. Tā kā uz mēles uzkrājas baktērijas, tas var izraisīt arī sliktu elpu. Mēle kļūst balta, jo uz tās uzkrājas aplikums, bet ja ir slikta muitas dobuma higiēna, to var novērot arī cilvēkiem, kuru mēles virsmai nav dziļu rievu.

Saplaisājusi mēle var norādīt uz B grupas vitamīnu trūkumu vai sliktu mutes dobuma higiēnu. Šāda mēle plaisās var viegli pārnēsāt mikroorganismus un būt par iemeslu periodontītam un smaganu iekaisumam. Saplaisājusi mēle biežāk raksturīga vīriešiem un tā var būt ģenētiski pārmantota.

Mainīta mēles krāsa vai forma var būt arī citu faktoru ietekmē. Piemēram, dzeltena mēle kļūst smēķēšanas, sliktas mutes dobuma higiēnas, noteiktu zāļu lietošanas dēļ vai arī tas var raisīt aizdomas par nopietnākām kuņģa vai aknu problēmām. Sarkans mēles galiņš var liecināt par garīgo vai emocionālo stresu. 

Mēles tīrīšanas nozīme svaigai elpai un mutes dobuma veselībai

Arī slikta elpa sākas no mēles. To izraisa anaerobās baktērijas, kas izdala sēru un uzkrājas uz mēles, tāpēc pēc zobu tīrīšanas regulāri vajadzētu notīrīt arī mēli. Tam tiek izmantots mēles tīrītājs, speciāla cieta suka vai speciāla galviņa elektriskajai zobu sukai, vai arī mutes dobuma irigators.

Lai notīrītu mēles aplikumu, ir plati jāatver mute un jāizbāž mēle, tīrītāja vai speciālās sukas galviņa jāpavērš pret mēles virsmu un ar nepārtrauktu kustību jātīra no mēles saknes uz galu. Tā jāatkārto ~ 6-8 reizes. 

Iesakām izmantot arī ar skābekli bagātinātus mutes dobuma kopšanas līdzekļus, kas iedarbojas dziļāk un palīdz likvidēt anaerobās baktērijas, kuras izraisa sliktu elpu. 

Svarīgi ir arī neaizmirst dzert daudz ūdens un regulāri apmeklēt speciālistu profesionālai mutes dobuma higiēnas procedūrai.

Visu īpašo mēles tīrīšanas līdzekļu klāstu varat atrast mūsu e-veikalā.