Nanohidroksiapatīts pret fluorīdu: Droša un efektīva izvēle zobu aizsardzībai

Nanohidroksiapatīts imitē minerālu, kas atrodams mūsu zobos un kaulos. Tas palīdz remineralizēt zobu virsmu, aizpildīt dobumus emaljā, samazināt zobu jutīgumu un padarīt zobu virsmu gaišāku. Lai gan daži cilvēki joprojām apšauba nanotehnoloģijas un to drošību, pētījumi liecina, ka nanohidroksiapatīts ir drošs.

Kas ir nanohidroksiapatīts?

Nanohidroksiapatīts (pazīstams arī kā “nHA”) ir sintētiska hidroksiapatīta forma, kas dabiski sastopama mūsu zobos un kaulos. Pagājušā gadsimta 70. gados NASA astronauti pirmie izstrādāja nanohidroksiapatītu. Ilgiem lidojumiem kosmosā bija nepieciešams savienojums, kas remineralizētu zobus un būtu droši norijams.

Nanohidroksiapatītu tagad izmanto dažādos zobārstniecības produktos, tostarp zobu pastās, mutes skalojamos līdzekļos un citos restaurācijas materiālos. Nanohidroksiapatītu izmanto arī tādos produktos kā ortopēdiskie implanti.

Nanohidroksiapatīts ir labi pazīstams ar savām remineralizējošajām īpašībām. Patiesībā tas ir viens no labākajiem zobu kariesa un jutīguma ārstēšanas līdzekļiem. Nanohidroksiapatīts var samazināt dentīna jutīgumu, jo tā daļiņas ir mazas un spēj aizpildīt dentīna kanāliņus.

Kā darbojas nanohidroksiapatīts?

Ja meklējat fluorīdu aizstājēju, kas darbojas ļoti labi, nanohidroksiapatīts noteikti ir vislabākā izvēle. Pētījumi liecina, ka cilvēkiem, kuri lieto zobu pastu ar nanohidroksiapatītu, ir tāda pati aizsardzība pret kariesu kā tiem, kuri lieto zobu pastu ar fluorīdu.

Nanohidroksiapatīta priekšrocības:

  • Remineralizē zobus. Nanohidroksiapatīts ir svarīgs kalcija un fosfātu avots, kas ļauj remineralizēt demineralizētas emaljas vietas. Pētnieki apstiprina, ka, uzklājot nanohidroksiapatītu uz zoba virsmas, nanodaļiņas iekļūst zoba porainībā un veido aizsargpārklājumu uz zoba virsmas.
  • Tas palīdz samazināt zobu jutīgumu. Remineralizējot zobus, tiek stiprināta arī zobu struktūra un samazināta zobu jutība. Nano daļiņas aizpilda atvērtās poras un novērš ārējo kairinātāju izplatīšanos caur kanāliņiem.
  • Antibakteriālas īpašības. Pateicoties nelielajam izmēram, nanohidroksiapatīta daļiņas var saistīties ar baktērijām un neļaut tām pieķerties zobu virsmai. Tas samazina aplikuma veidošanos mutē un palīdz saglabāt svaigu elpu. Nanohidroksiapatīts arī palīdz samazināt slikto baktēriju augšanu, vienlaikus saudzējot labās baktērijas, kas aizsargā zobus.
  • Zobu kariesa profilakse. Lai gan nanohidroksiapatītam nav tāda paša FDA (Pārtikas un zāļu administrācija) apstiprinājuma kā fluorīdam, pētījumi liecina, ka nanohidroksiapatīts palīdz novērst zobu kariesu. Lai gan nav iespējams remineralizēt un novērst izveidojušos dobumu, nanohidroksiapatīts aptur zobu kariesa progresēšanu.
  • Izgaismo zobus. Nanohidroksiapatīts aizver mazas mikroskopiskas poras zobu emaljā. Tas palīdz noteiktā veidā atstarot gaismu, padarot zobus gaišākus un baltākus. Tas ir ideāli piemērots cilvēkiem, kuriem ir īpaši jutīgi zobi, bet kuri vēlas izgaismot zobu krāsu.

Pētījumi par nanohidroksiapatīta drošību

Ir veikti daudzi nanohidroksiapatīta drošības pētījumi. 2022. gada pētījumā par nanohidroksiapatīta zobu pastu efektivitāti pret zobu kariesu tika konstatēts, ka nanodaļiņām nav kaitīgas ietekmes uz veselību. Tādējādi nanohidroksiapatīts ir drošs salīdzinājumā ar fluorīdu, kas, kā zināms, izraisa fluorozi un lielos daudzumos var būt toksisks.

Pētījums 2019. gadā parādīja, ka nanohidroksiapatīts ir saderīgs ar cilvēka šūnām, tās nekairina un nebojā, tāpēc to var droši izmantot mutes dobuma kopšanas līdzekļos. Citi pētījumi liecina, ka nanohidroksiapatīts nav viegli uzsūcas caur ādu un gļotādām. Tāpēc, ja nanohidroksiapatīts nonāk asinsritē, tas nerada nekādu nelabvēlīgu ietekmi uz organismu un šūnas var atbrīvoties no tā koncentrācijas dažu stundu laikā. Un, ja nejauši norijat zobu pastu, kas satur nanohidroksiapatītu, varat būt droši, ka tā ātri izšķīdīs kuņģī.

Nanohidroksiapatīta drošība ir atkarīga no tā izmēra un daļiņu formas. Nanohidroksiapatīts adatu formā Eiropas Savienībā ir aizliegts no 2024. gada, jo pastāv aizdomas, ka tas var bojāt šūnas, kaitēt plaušām un nierēm, bojāt asins šūnas, īpaši trombocītus, un ietekmēt DNS struktūru. Nanohidroksiapatīts stienīša formā nav aizliegts ne Eiropas Savienībā, ne ASV, un ir apstiprināts, ka tas ir drošs, ja to izmanto koncentrācijā līdz 10 % zobu pastā un 0,465 % mutes skalojamajā šķidrumā.

Pētījumi arī liecina, ka 5 % nanohidroksiapatīta koncentrācija zobu pastā ir efektīvāka nekā 10 % koncentrācija. Citi pētījumi liecina, ka, lietojot zobu pastas ar 5 % un 10 % nanohidroksiapatīta koncentrāciju, nav novērotas statistiski nozīmīgas atšķirības remineralizācijā.

Turklāt, tā kā nanohidroksiapatīts ir dārgs materiāls, visticamāk, ka zīmoli, kas to formulē 10 % koncentrācijā, izmanto lētāko versiju - adatveida nanohidroksiapatītu, tāpēc pirms iegādājaties zobu pastu ar 10 % nanohidroksiapatīta koncentrāciju, pārliecinieties, kādā formā tas ir pieejams.

Vai nanohidroksiapatīts ir labāks par hidroksiapatītu?

Nanohidroksiapatīts un hidroksiapatīts ir viena un tā paša dabā sastopamā minerāla formas, kas veido mūsu zobus un kaulus. Lai gan to struktūra ir līdzīga, ir dažas būtiskas atšķirības. Viena no tām ir tā, ka nanohidroksiapatīta daļiņas ir daudz mazākas nekā hidroksiapatīta daļiņas, tāpēc nanohidroksiapatīta zobu pasta ir efektīvāka cīņā ar zobu kariesu, remineralizē emalju un samazina zobu jutīgumu.

Tomēr, lai gan nanohidroksiapatīts zobu pastā ir efektīvāks nekā hidroksiapatīts, hidroksiapatītam ir plašāks pielietojuma spektrs, piemēram, to biežāk izmanto ortopēdiskajos implantos un kaulu transplantātos.
Tā kā hidroksiapatīta nanodaļiņas ir tik mazas, tās labāk integrējas zoba struktūrā un remineralizē emalju. Tāpēc nanohidroksiapatīta zobu pastas piedāvā vairāk mutes dobuma higiēnas priekšrocību salīdzinājumā ar hidroksiapatīta zobu pastām.

Vai nanohidroksiapatīts ir labāks par fluoru?

Pētījumi liecina, ka nanohidroksiapatīts ir tikpat efektīvs kā fluorīds. Tas arī labi remineralizē zobu virsmu un novērš zobu bojāšanos. Fluorīda iespējamās toksicitātes dēļ daudzi cilvēki izvēlas zobu pastas bez fluorīda un aizstāj tās ar nanohidroksiapatītu. Tā kā nanohidroksiapatīts remineralizē zobu emalju un novērš zobu bojāšanos, nenodarot potenciālu kaitējumu, to ir droši lietot, īpaši bērniem.

Nanohidroksiapatīts: lieliska alternatīva fluorīdam

Nanohidroksiapatīts jau vairākus gadu desmitus tiek izmantots zobārstniecībā, ortopēdijā, vēža ārstēšanā un mutes dobuma kopšanas līdzekļos. Pateicoties tā unikālajām īpašībām, tas var atdarināt dabiskos minerālus mūsu zobos un palīdzēt atjaunot un stiprināt emalju. Mazās daļiņas ļauj izlīdzināt zobu virsmu un padarīt zobus gaišākus. Tā arī aizver emaljas un dentīna poras, samazinot zobu jutīgumu. Vēl viena no nanohidroksiapatīta priekšrocībām ir tā, ka to ir droši norīt, tāpēc tas ir ideāli piemērots bērniem un lieliska alternatīva fluorīdam.