Kā novērst zobu eroziju: Cēloņi un ārstēšanas iespējas

Lai gan zobi ir ļoti spēcīgi un ļauj mums sakost un sakošļāt ēdienu, laika gaitā zobu virsma dažādu iemeslu dēļ var sākt nodilt. Jūsu dzīvesveids un ieradumi var veicināt ātrāku zobu bojāšanos.

Zobu ārējo slāni klāj emalja - materiāls, kas aizsargā zobu no ķīmiskas un fiziskas iedarbības. Zobu emalja ir ļoti cieta un cietāka pat par cilvēka kaulu. Lai gan zobi ir izturīgi, tie pastāvīgi tiek pakļauti skābju iedarbībai un sāk nolietoties un šķīst. Visu šo procesu sauc par zobu eroziju. Tas var izraisīt tādus simptomus kā zobu traipi, emaljas retināšanās un jutīgums. Emalja neatjaunojas un neataug atpakaļ, tāpēc nepareiza dzīvesveida un aprūpes trūkuma dēļ var rasties nepieciešamība pēc plombām un dažkārt pat zobu protēzēm vai ekstrakcijām.

Zobu erozijas cēloņi

Viens no galvenajiem emaljas erozijas cēloņiem ir iekšējas vai ārējas izcelsmes skābes. Siekalas pastāvīgi neitralizē mutē esošās skābes, lai pasargātu zobus no to iedarbības. Tomēr sliktas mutes dobuma higiēnas, noteiktu veselības problēmu un regulāra skābu ēdienu un dzērienu lietošanas gadījumā emalja laika gaitā kļūst plānāka un nodilst.

Iekšējas izcelsmes skābes

Viens no galvenajiem zobu erozijas cēloņiem ir iekšējas izcelsmes skābju iekļūšana mutē. Tas var būt gastroezofageālās refluksa slimības (GERL) cēlonis, kas ir īpaši bīstama zobiem, jo skābes mutē nonāk galvenokārt miega laikā, kad siekalošanās un rīšana ir samazināta. Miega laikā zobi netiek nomazgāti ar siekalām, un skābes var izbaudīt zobu virsmas šķīdināšanu. Zobu eroziju var izraisīt arī bieža vemšana, īpaši nervozās bulīmijas gadījumā. Zobu erozija ārkārtīgi biežas vemšanas dēļ var rasties arī grūtniecības laikā un hroniska alkoholisma gadījumā.

Ārējas izcelsmes skābes

Ārējas izcelsmes skābju izraisītu zobu eroziju var izraisīt nepareiza uztura, dzīvesveida, vides vai darba faktori. Arvien vairāk pētījumu liecina, ka galvenais ārējais faktors, kas veicina zobu eroziju, ir bieža gāzēto bezalkoholisko dzērienu, sporta dzērienu un sulu lietošana. Šādu dzērienu pH ir ļoti zems, tāpēc emalja vienkārši kūst ar katru dzērienu. Zobu eroziju veicina arī saldas uzkodas un saldie saldumi.

Ieteicams izvairīties no sporta dzērieniem pēc smagiem un intensīviem treniņiem ne tikai tāpēc, ka rodas zobu erozija, bet arī tāpēc, ka palielinās iespēja saslimt ar GERD. Zobu eroziju veicina arī rūpnīcu gaisā esošās rūpnieciskās skābes. Pētījumi liecina, ka cilvēkiem, kas strādā munīcijas, bateriju un mēslojuma rūpnīcās, ir lielāka iespēja saslimt ar zobu eroziju. Arī peldētājiem ir lielāka iespēja saskarties ar zobu eroziju hlorēta baseina ūdens dēļ.

Zobu emaljas eroziju var paātrināt arī šādi iemesli:

  • Zobu slīpēšana;
  • Kserostomija, ko dēvē arī par samazinātu siekalošanos mutē;
  • Pastāvīga dažu medikamentu, piemēram, antihistamīna, aspirīna, lietošana;
  • Ģenētiski traucējumi.

Zobu erozijas simptomi

Zobu erozijas simptomi var būt dažādi, taču visbiežāk sastopamie simptomi ir šādi:

  • Paaugstināta jutība, īpaši pret termiskiem stimuliem;
  • Emaljē novēro plaisas, šķembas un ieplakas;
  • Var rasties zobu krāsas izmaiņas.

Ja zobu erozija netiek laikus atklāta, var rasties nopietnas komplikācijas, piemēram:

  • Dzelteni un iekrāsoti zobi;
  • Ļoti jutīgi zobi pat zobu tīrīšanas laikā;
  • Raupji zobi, īpaši koduma malas;
  • Spīdīgi traipi uz zobiem;
  • Biežāka zobu bojāšanās;
  • Caurspīdīgas un caurspīdīgas zobu koduma malas;
  • Zobu šķelšanās.

Zobu erozijas ārstēšana un profilakse

Zobu erozijas ārstēšana ir atkarīga no bojājuma pakāpes. To palīdzēs noskaidrot jūsu zobārsts. Tomēr viena no galvenajām zobu erozijas ārstēšanas metodēm ir zobu plombas. Bojātie zobu audi tiek atjaunoti ar kompozītmateriālu plombu, kas ne tikai estētiski atjauno zoba virsmu, bet arī novērš turpmāku eroziju. Smagākos gadījumos zobārsts var ieteikt atjaunot bojātos zobus ar finieriem vai kroņiem.
Viens no labākajiem ārstēšanas veidiem ir atrast zobu erozijas cēloni un to novērst. Dažreiz var būt vairāki cēloņi.

Daži zobu erozijas novēršanas veidi, kas palīdzēs aizsargāt zobus:

  • Ja nepieciešams, dzeriet gāzētos dzērienus caur salmiņu;
  • Lietojiet ksilīta produktus (pastilas vai košļājamās gumijas), jo ksilīts sārmainās mutes gļotādu un samazina skābju veidošanos mutē;
  • Lietojiet remineralizējošas zobu pastas un gelus, kas ne tikai samazina zobu jutīgumu, bet arī nostiprina zobu virsmu;
  • Pēc dzeršanas vai skābu ēdienu ēšanas izskalojiet muti ar ūdeni un tīriet zobus tikai pēc vismaz 30 minūtēm.
  • Pēc vemšanas izskalojiet muti ar ūdeni, pienu vai sodas šķīdumu un nekad uzreiz nemazgājiet zobus.

Zobu erozijas apturēšana sākas ar veselīgiem ieradumiem

Atcerieties, ka, lai gan zobu emalja ir ļoti cieti audi, tajā nav dzīvu šūnu, kas var atjaunoties pēc fizikāliem vai ķīmiskiem bojājumiem. Tas nozīmē, ka emaljas erozija ir neatgriezeniska un zobu emalja neatgriežas. Svarīgi ir zināt, ka zobu erozija ilgst ilgu laiku, tāpēc, tiklīdz pamanāt pirmos simptomus, varat apturēt emaljas erozijas izplatīšanos, mainot dzīvesveidu un paradumus. Tāpēc regulāri, ik pēc 6 mēnešiem, apmeklējiet savu mutes dobuma veselības aprūpes speciālistu, jo tas ir pirmais, pie kura var pamanīt zobu erozijas pazīmes.