Panorāmas zobu rentgens

Ja Jums plānota zoba raušanas procedūra vai arī zobs jau izrauts, šeit būs vairāki svarīgi padomi.

Kā rīkoties, ja turpinās asiņošana? 

Pēc zoba izraušanas procedūras apmēram 30 minūtes turiet mutē sakostu marles tamponu. Ja pēc 30 minūtēm asiņošana vēl nepāriet, nomainiet pret jaunu tamponu un turiet mutē vēl apmēram 30 minūtes. Ja arī pēc tam asiņošana nepāriet - dodieties pie ārsta. Neizbīstieties, ja jūtat mutē asins garšu, tas ir normāli, jo siekalas skalo vēl nesavilkušos izrautā zoba zonu.

Kā rīkoties, ja ir pietūkums? 

Uzreiz pēc zoba raušanas noteikti pielieciet sejai ledus kompresi tajā vietā, kur notikusi ķirurģiskā iejaukšanās. Turiet kompresi 20 minūtes, ar 20 minūšu pārtraukumiem apmēram 4-5 stundas. Pietūkums visvairāk redzams otrajā-trešajā dienā pēc zoba izraušanas. Cik tas būs stiprs, atkarīgs no Jūsu organisma īpatnībām.

Kā rīkoties, ja parādās asinsizplūdumi? 

Ja pēc zoba izraušanas pamanāt uz sejas vai kakla asinsizplūdumus, ieteicams tos noziest ar heparīnu saturošu ziedi.

Kādas zāles lietot? 

Ieteicams lietot tieši tās zāles, kuras Jums ir nozīmējis ārsts. Visbiežāk tiek nozīmētas šādas zāles: antibiotikas (jālieto 5-10 dienas, 2-3 reizes dienā), pretsāpju zāles, kuras nešķidrina asinis (jālieto tik ilgi, kamēr jūtat sāpes, apmēram 2-3 reizes dienā), ārstnieciskais mutes skalošanas līdzeklis (neskalojiet pirmajās dienās pēc zoba izraušanas).

Vai vajag skalot muti? 

Pirmās divas dienas ieteicams muti neskalot, lai brūcē izveidojas krevele. Skalošanu ar ārstnieciskajiem mutes skalojamajiem līdzekļiem var sākt no trešās dienas. Ļoti svarīgi ir izskalot muti ar ūdeni pēc ēšanas, lai izskalotu visas ēdiena daļiņas. Skalošanai jābūt maigai, lai netraumētu zoba izraušanas vietu.

Kā rīkoties ar šuvēm? 

Nekādā gadījumā paši neaiztieciet šuves vietu. Visas šuves izņems ārsts pēc 7-10 dienām. Ja izmantoti uzsūcošie diegi, tie uzsūksies 2-3 nedēļu laikā. Par to, kādi diegi izmantoti, Jūs informēs Jūsu ārsts.

Kā veikt mutes dobuma kopšanas procedūras? 

Ir ļoti svarīgi pienācīgi kopt mutes dobumu, jo tas ietekmē rētas dzīšanu. Ievērojiet ierasto mutes dobuma higiēnas režīmu. Tikai pirmajās dienās esiet īpaši piesardzīgi un tīrot zobus centieties neaizķert brūci. Ja nejūtaties droši zobu tīrīšanas procesā, izmantojiet vienkūlīša zobu birstīti. Svarīgākais ir noņemt visu aplikumu.

Kad var lietot dzērienus? 

Nedzeriet neko 2 stundas pēc raušanas, bet 2 dienas nedzeriet ļoti karstus dzērienus. Ieteicams arī nesūkt un nespļaut, lai nenorautu izveidojušos kreveli.

Kad var ēst? 

Neko neēdiet 2 stundas pēc zoba izraušanas. Ieteicams izvairīties košļāt ēdienu tajā mutes pusē, kur zobs izrauts - lai netraucētu sadzīt brūcei. Pirmajā dienā uzturā lietojiet mīkstu un galvenais ne karstu ēdienu, košļājiet lēni, nesteidzoties, saudzējiet izrautā zoba vietu

Kad var smēķēt un lietot alkoholu?

Pēc zoba izraušanas ieteicams pirmās 12 stundas nesmēķēt, bet alkoholu nelietot vismaz 24 stundas.

Kad var sportot? 

Ieteicams izvairīties no smaga fiziska darba un sportošanas vienu nedēļu pēc zoba izraušanas. 

Kādas ir iespējamās komplikācijas?  

Ja pēc zoba izraušanas ir pagājušas vairākas dienas un sajūtat vājumu, parādās sāpes rijot, paaugstinās temperatūra, grūti ieplēst muti un jūtat, ka zoba izraušanas vietā audi pietūkst - nekavējoties dodieties pie ārsta.

Individuālie mutes higiēnas līdzekļi mājās pēc zoba izraušanas:

 

Mīksta zobu birste ar pagarinātiem sānu sariņiem arba elektriskā zobu birste