Mutes skalošanas līdzekļa lietošana

Mutes skalošanas līdzeklis nav obligāts mutes dobuma un zobu ikdienas kopšanai, tāpēc mutes dobuma kopšanas speciālisti to rekomendē lietot atkarībā no vispārējā smaganu un mutes dobuma stāvokļa, kā arī gadījumos, ja ir konkrētas mutes dobuma stāvokļa indikācijas.

Protams, skalošanas līdzekļus var lietot arī tad, ja nav zobu vai smaganu problēmu, taču nepieciešams pievērst uzmanību tam, kāds ir to lietošanas mērķis un sastāvdaļas. Nepareiza mutes dobuma skalošanas līdzekļa izvēle var ne tikai nedot vēlamo efektu, bet pat kaitēt jūsu mutes dobuma gļotādai vai zobu emaljai. Visi mutes skalošanas līdzekļi iedalās divos tipos - profilaktiskie un ārstnieciskie.

Profilaktiskie mutes skalošanas līdzekļi

Profilaktiskie mutes skalošanas līdzekļi paredzēti personām, kurām nav nekādu zobu vai smaganu problēmu un kuras vēlas tikai uzturēt mutes dobuma un zobu veselību. Profilaktiskie mutes skalošanas līdzekļi ir paredzēti ikdienas lietošanai.

Izvēloties skalošanas līdzekli ikdienas lietošanai, jāpievērš uzmanība tā sastāvam - svarīgi, lai tas nesaturētu alkoholu un hlorheksidīnu. Alkohols kaltē mutes gļotādas, noņemot aizsargslāni, tādēļ to lietojot regulāri iedarbība var būt negatīva, tas var veicināt sliktas elpas un mutes dobuma slimību rašanos. Hlorheksidīns arī var izraisīt negatīvas sekas, ja mutes skalošanas līdzeklis ar šo vielu tiek lietots profilaktiski, bez zobārsta uzraudzības. Šīs aktīvās vielas mērķis - iznīcināt baktērijas, kas izraisa sliktu elpu un iekaisumu, taču muti ar to skalojot ilgāku laiku, uz zobiem var parādīties brūni plankumi, kurus var noņemt tikai profesionālas mutes dobuma higiēnas procedūras laikā, tāpat var arī tikt traucēta garšas receptoru darbība. Mutes skalošanas līdzekļus ar alkoholu un hlorheksidīnu var lietot tikai ārstnieciskiem mērķiem un tikai noteiktu laika periodu, kuru ir noteicis stomatoloģijas speciālists.

Personām, kurām ir implanti, zobārsti neiesaka lietot fluoru, tādēļ ikdienā lietojamajiem mutes skalošanas līdzekļiem nevajadzētu saturēt šo vielu. Pastāvīga fluora lietošana var izraisīt implantu koroziju, tādēļ drošai mutes dobuma skalošanai personām ar implantiem būtu jāizvēlas fluoru nesaturoši līdzekļi.

Profilaktisko mutes skalošanas līdzekļu lietošana. Kad zobi iztīrīti ar zobu pastu, ieteicams skalot muti ar skalošanas līdzekli ap 60-90 sekundes. Šos skalošanas līdzekļus var lietot katru dienu.

Profilaktiskos mutes skalošanas līdzekļus, kas paredzēti ikdienas lietošanai un mutes dobuma veselības uzturēšanai, varat atrast mūsu veikalā.

Profilaktisko mutes skalošanas līdzekļu lietderīgums

Šādu skalošanas līdzekļu lietošana nav obligāta, taču mutes dobuma veselību tie ietekmē labvēlīgi:

 • Uz laiku atsvaidzina elpu;
 • Atstāj svaigu garšu mutē;
 • Izskalo ēdiena atlikumus pēc ēšanas;
 • Neitralizē mutē uzkrājušās skābes;
 • Palēnina aplikuma un zobakmens veidošanos;
 • Ja satur fluoru - veic kariesa profilaksi.

  Ārstnieciskie mutes skalošanas līdzekļi

  Ārstnieciskie mutes skalošanas līdzekļi veicina dzīšanu un dezinficē mutes dobumu. Tie paredzēti zobu, smaganu vai mutes dobuma slimību gadījumos, pēc ķirurģiskajām mutes dobuma procedūrām vai operācijām (implantācijas, zoba raušanas vai citas ķirurģiskas iejaukšanās), kā arī ja mutes dobumā ir rētas vai čūlas. Pēc sava sastāva ārstnieciskie mutes skalošanas līdzekļi iedalās ikdienas un ierobežotai lietošanai paredzētajos.

  Kā jau minējām iepriekš, ja vēlaties mutes skalošanas līdzekli lietot ikdienā, tas nevar saturēt ne alkoholu, ne hlorheksidīnu. Lai gan pēc būtības šīs vielas nav kaitīgas, tomēr to pastāvīga lietošana var bojāt jūsu mutes dobuma gļotādu un zobu emalju.  

  Alkohola un hlorheksidīna mērķis ir ārstēt mutes dobumu noteiktu laika periodu, piemēram, pēc zoba izraušanas, implantācijas vai mutes dobuma operācijas - līdz brīdim, kamēr dzīšanas process beidzies. Šī iemesla dēļ mutes skalošanas līdzekļus ar šīm aktīvajām vielām visbiežāk iesaka lietot tikai ierobežotu laiku - atbilstoši ražotāja rekomendācijām vai arī tā, kā licis jūsu mutes dobuma kopšanas speciālists. Turpmākai ikdienas lietošanai, lai ārstētu smaganu iekaisumu vai periodontītu, stomatoloģijas speciālisti rekomendē lietot ārstnieciskos mutes skalošanas līdzekļus bez šīm divām vielām.

  Tāpat kā izvēloties profilaktisko mutes skalošanas līdzekli, arī izvēloties ikdienas ārstniecisko skalošanas līdzekli, personām ar zobu implantiem vajadzētu izvairīties no tādiem, kas satur fluoru, jo tas var izraisīt implanta koroziju.

  Ārstniecisko mutes skalošanas līdzekļu lietošana

  Kad zobi iztīrīti ar zobu pastu, ieteicams skalot muti ar skalošanas šķidrumu apmēram 60-90 sekundes. Pievērsiet uzmanību tam, ka vieni ārstnieciskie mutes skalošanas līdzekļi ir paredzēti ikdienas lietošanai, bet citi tikai ierobežotam laika periodam - atbilstoši ražotāja rekomendācijām vai arī tā, kā iesaka mutes dobuma kopšanas speciālists.

  Ārstnieciskos mutes skalošanas līdzekļus, kas paredzēti gan ikdienas lietošanai (smaganu iekaisuma un periodontīta ārstēšanai), gan ierobežotam laika periodam čūlu, rētu ārstēšanai vai pēc ķirurģiskas iejaukšanās (zoba raušana, implantācija vai citas operācijas), varat atrast mūsu veikalā.

  Ārstniecisko mutes skalošanas līdzekļu lietderīgums

  Ārstnieciskie mutes skalošanas līdzekļi ir paredzēti konkrētu stomatoloģisko problēmu ārstēšanai, tāpēc tie sniedz acīmredzamu labumu jūsu mutes dobuma veselībai: 

  • Ārstē smaganu iekaisumu;
  • Ārstē periodontītu;
  • Ārstē čūlas un rētas;
  • Ārstē halitozi (slikta elpa);
  • Likvidē baktērijas;
  • Veicina pēcoperācijas rētu un šuvju dzīšanu.

   Kādi ir mutes skalošanas līdzekļa trūkumi? 

   Galvenais un lielākais mutes skalošanas līdzekļu trūkums - ja tos lieto neatbilstoši mērķim, var ne tikai negūt vēlamo efektu, bet pat nodarīt kaitējumu sava mutes dobuma un zobu veselībai. Tādas vielas kā alkohols un hlorheksidīns, ja tās lieto neatbilstoši mērķim, var pārāk sausināt jūsu mutes gļotādu, var izveidoties čūlas vai brūni plankumi uz zobu virsmas, var likvidēt ne tikai sliktās, bet arī labās baktērijas, kā arī var veidoties implantu korozija. 

   Runājot par mutes dobuma slimību ārstēšanu, ārstnieciskie mutes skalošanas līdzekļi nav galvenais risinājums gadījumos, ja ir tādas problēmas kā smaganu iekaisums vai periodontīts. Lai izārstētu vai apturētu šīs saslimšanas, nepieciešams lietot atbilstošu zobu pastu, katru dienu rūpīgi tīrīt zobu starpas un mēli. Tāpat ir svarīgi ik pusgadu veikt profesionālu zobu higiēnas procedūru, bet periodontīta gadījumā - arī dziļo smaganu kabatu tīrīšanu ar VECTOR aparatūru. Mutes dobuma higiēnisti to stingri iesaka ne tikai tādēļ, ka zobi šīs procedūras laikā tiek notīrīti, bet arī tāpēc, ka tas ļauj novērot mutes dobuma stāvokli un speciālistiem ir iespēja rekomendēt jūsu problēmām atbilstošākos mutes dobuma kopšanas produktus.