Sausa mute: iemesli un kā no tā izvairīties

Sausa mute jeb kserostomija (medicīniskais termins) cilvēkam var izraisīt ļoti nepatīkamas izjūtas, jo īpaši tas jūtams no rītiem. Šo stāvokli izraisa siekalu nepietiekamība, kad siekalu dziedzeri tās ražo mazāk nekā parasti. Šāda mutes stāvokļa cēloņi var būt dažādi, taču to ignorēt ārsti neiesaka. Zemāk sniedzam informāciju par to, kas var izraisīt sausumu mutē un kā novērst šos simptomus. 

Kāpēc siekalas ir svarīgas? 

Siekalām ir ļoti svarīga loma cilvēka organismā, jo tās ne tikai uztur mitrumu mutes dobumā, bet arī likvidē baktērijas, attīra mutes dobumu un palīdz noskalot ēdiena daļiņas. Biežs un neārstēts sausums mutē var veicināt baktēriju veidošanos mutes dobumā, tādēļ palielinās kariesa veidošanās risks, zobu un smaganu slimību risks un pat zobu zaudēšanas risks. Ir veikti zinātniskie pētījumi, kas apliecina arī depresijas saistību ar mutes dobuma problēmām un to izraisīto slikto mutes dobuma stāvokli. 

Kas izraisa sausumu mutē?

Sausumu mutē var izraisīt daudz un dažādi faktori. Daži izraisa tikai īslaicīgu sausumu mutē, kamēr citi var būt par cēloni pastāvīgi izkaltušai mutei. 

Pārāk maz dzerat ūdeni. Visacīmredzamākais iemesls ir dehidratācija. Tā iestājas tad, kad uzņemat mazāk ūdens nekā organisms to izvada ar urīnu, sviedriem vai citā veidā.

Siekalu dziedzeru darbības traucējumi. To dēvē par hiposalivāciju, kad cilvēka dziedzeri ražo pārāk maz siekalu. Šo traucējumu objektīvi var noteikt, mutē mērot izdalīto siekalu daudzumu.

Elpošana caur muti. Viens no izplatītākajiem iemesliem, kāpēc pa nakti izkalst mute, ir krākšana vai elpošana caur muti. Elpošanu caur muti naktī var izraisīt aizlikts deguns un tas ir saistīts ar elpošanas traucējumiem miega laikā.  

Smēķēšana. Cigarešu dūmos esošo toksīnu dēļ smēķējošām personām mutē veidojas mazāk siekalu nekā nesmēķētājiem. Tabaka var mainīt arī siekalu tecēšanas ātrumu, kas ietekmē mutes izžūšanu.

Alkohols. Alkohols atūdeņo organismu, īpaši ja to lieto bieži. Alkohola izraisīta dehidratācija notiek ne tikai organisma iekšienē, bet arī mutes dobumā. 

Mutes skalošanas līdzekļi ar alkoholu. Visi mutes skalošanas līdzekļi, kas satur alkoholu, arī sausina muti. Šādu līdzekļu lietošanas mērķis visbiežāk ir ārstniecisks, tādēļ tos nozīmēt var tikai higiēnists vai arī stomatologs.

Zobu pastas ar SLS. Nātrija lauretsulfāts (angliski - sodium laureth sulfate) ir gana bieži sastopams higiēnas līdzekļos, to izmanto kā putotāju. Šī viela var izraisīt sausumu mutē, un pie šādas indikācijas var veicināt čūlu un jēlumu veidošanos mutes dobumā.

Lietojamās zāles. Dažādām zālēm sausums mutē var būt to lietošanas blakne, jo daudzas zāles traucē siekalu ražošanu. Vairāk nekā viena medikamenta lietošana arī var veicināt mutes žūšanu.

Stress. Sausu muti stresa dēļ var izraisīt biežāka elpošana caur muti vai arī ja jums ir refluksa problēmas. Organisms vairāk sliecas uz refluksu intensīva stresa un satraukuma laikā, tas var negatīvi ietekmēt siekalu dziedzeru darbību un izraisīt siekalu izdalīšanās samazināšanos.

Nēsājat kapes. Ortodontiskās ārstēšanas laikā mutes kalšana var sākties dēļ tā, ka taisnojošās kapes sākumā var izraisīt kairinājumu vai smaganu pietūkumu. Organisms uz to reaģē, samazinot siekalu izdalīšanos, un tas savukārt noved pie sausuma mutē.

Kā samazināt sausumu mutē? 

Dienā dzert daudz ūdens. Ieteicams dzert ūdeni ne tikai visu dienu, bet arī naktī blakus gultai turēt glāzi ar ūdeni. Ja izveidosiet šādu ieradumu un to ievērosiet, pamanīsiet, ka mutes izkalšana jums vairs nav problēma. Dehidratācija ir ļoti biežs iemesls tam, ka pa nakti izkalst mute. 

Pēc ēšanas košļāt bezcukura košļājamo gumiju. Ieteicams stimulēt siekalu dziedzerus uzkožot un košļājot konfektes un gumiju bez cukura. Produkti, kas satur ksilītu, var arī palīdzēt izvairīties no kariesa. 

Lietot mutes sausumu ārstējošus līdzekļus. Tāpat ieteicams iegādāties bez receptes nopērkamas zobu pastas, gēlus, aerosolus un speciālas pastilas, kas veicina siekalu izdalīšanos. Mūsu rekomendētie sausumu mutē mazinošie produkti: 

Kad doties pie ārsta? 

Ne visiem cilvēkiem, kuriem izkalst mute, jāvēršas pie ārsta. Reizēm problēmu var atrisināt, dzerot vairāk ūdens, lietojot sausumu mutē ārstējošus bezrecepšu preparātus vai arī mazinot alkohola lietošanu vai smēķēšanas biežumu.

Taču iesakām vērsties pie ārsta, ja:

  • ārstēšanās mājās nemazina simptomus;
  • sausums mutē ietekmē jūsu miegu;
  • sausumu mutē pavada arī citi simptomi, piemēram, sausas acis vai palielināti siekalu dziedzeri;
  • parādās čūliņas vai jēlumi mutes dobumā.

Ārsts pārskatīs Jūsu lietojamās zāles, izvērtēs mutes dobuma higiēnas ieradumus un lietojamos līdzekļus, apspriedīs ar jums citas iespējamās indikācijas un nepieciešamības gadījumā nosūtīs uz izmeklējumiem, lai noteiktu, vai mutes izžūšana nav saistīta ar kādiem nopietnākiem veselības traucējumiem.