8 lietas, kas vecākiem būtu jāzina par bērnu zobu kopšanu

Kad vajadzētu savu bērnu pirmo reizi vest pie zobārsta? Kad jāsāk tīrīt bērna zobiņus ar zobu suku un no cik gadiem viņam tas būtu jādara pašam? No kāda vecuma var sākt lietot zobu pastu? Un kad jāsāk tīrīt bērna zobu starpas? Kas var nodarīt kaitējumu bērna mutes un zobu attīstībai?

Lai gan visi vecāki grib, lai viņu bērniem zobi attīstītos pareizi un būtu veseli un bez kariesa, vairums tomēr nezina, kā palīdzēt bērniem uzturēt pareizu personīgo mutes dobuma higiēnu. Lai jums palīdzētu, mūsu stomatoloģijas speciālisti ir sagatavojuši vairākus ieteikumus.

1. Kā tīrīt zīdaiņu un mazuļu zobiņus?

Bērnu zobu kopšanai jāsākas vēl pirms pirmā zobiņa izšķilšanās. Tas, ka zobiņi vēl nav redzami, nenozīmē, ka to nav. Tikko dzimuša mazuļa žokļa kaulā ir 20 neizšķīlušies piena zobiņi un daļa no tiem jau mēdz būt pilnībā izveidojušies.

KĀ KOPT ŠOS MAZOS ZOBIŅUS?

  • Pat zīdainim, kura zobiņi vēl nav izšķīlušies, mutes dobumā var krāties baktērijas, kuras vairojoties var izraisīt mutes dobuma veselības problēmas. Pirms sāk šķilties pirmie zobiņi, katru dienu viegli notīriet sava mazuļa smaganas ar tīru marlīti vai arī speciālu uzpirksteni ar mīkstiem sariņiem, lai kaitīgās baktērijas nekrājas mutē, bet iet bojā.
  • Kad mazulim izšķiļas pirmais zobiņš, tīriet to ar speciālu uzpirksteni ar mīkstiem silikona sariņiem vai arī ar speciāli zīdaiņiem paredzētu zobu birstīti. Izmantojiet ūdeni un mazliet zobu pastas (maza graudiņa lielumā) bez fluora. Bet kad izveidojas jau pirmā zobu starpa, ir ļoti svarīgi uzreiz tīrīt arī ar zobu diegu.
  • Apmēram 2 gadu vecumā bērnam būtu jāiemācās zobu pastu izspļaut, nevis norīt. Izvairieties dot bērnam ūdeni, lai viņš ātrāk iemācās noslaucīties un spļaut. Kad bērns iemācās izspļaut zobu pastu (2-3 gadu vecumā), var sākt lietot zobu pastu ar fluora saturu līdz 1000 ppm. Ja kariesa veidošanās risks ir zems, bērnam nav veselības traucējumu un dzeramajā ūdenī ir paaugstināts fluorīdu daudzums, tad ieteicams lietot zobu pastu ar fluora saturu 500 ppm. Ja ir augsts kariesa risks, no 3 gadu vecuma bērnam var izmantot (vecāku uzraudzībā) zobu pastu, kurā fluora saturs ir 1450 ppm, taču ļoti svarīgi ir bērnu uzraudzīt, lai viņš šo pastu nenorij.
  • 6 gadus un vecākiem bērniem jau būtu jāizmanto zobu pastas daudzums zirņa lielumā, taču svarīgi ir zināt, ka jaunāki par 8 gadiem bērni vienmēr ir jāuzrauga zobu tīrīšanas laikā, jo viņi joprojām var norīt zobu pastu. Ja bērns pastāvīgi norij zobu pastu ar fluoru, ar laiku uz bērna zobiem var attīstīties fluoroze (balti/brūni plankumi uz zobiem). No 6 gadu vecuma, ja ir augsts kariesa risks, var lietot pastas ar fuora saturu līdz 1450 ppm, taču vecākiem jābūt pārliecinātiem, ka bērns zobu pastu noteikti nenorīs. Ja ir zems kariesa risks, fluora saturs pastā var būt līdz 1000 ppm. Neaizmirstiet arī par zobu starpu tīrīšanu - to dariet pirms zobu tīrīšanas ar birstīti un zobu pastu. Nekaitēs, ja bērnu pieradināsiet arī pie mēles tīrīšanas.

 2. Fluors palīdz novērst kariesu

Fluors ir minerālviela, kas nokļūstot uz zobiem padara cietāku zobu emalju un efektīvi cīnās ar sliktajām baktērijām, kuras var izraisīt kariesu. Ir divu formu fluors - lokālais vai sistēmiskais.

  • Lokālais fluors visbiežāk sastopams zobu pastās, kuru lietošana lokāli veic kariesa profilaksi, stiprina mīkstos jauno zobiņu audus un palīdz izveidoties stiprai zobu virsmai (emaljai). Lokālais fluors arī palīdz atjaunot vietas, kuras jau ietekmējusi skābe - šādās vietās vēlāk izveidojas kariess, bet fluors to var novērst. 
  • Sistēmiskais fluors visbiežāk sastopams uztura bagātinātājos vai ūdenī. Vecākiem būtu jāzina, cik daudz fluora ir viņu mājās esošajā dzeramajā ūdenī. Ja ūdenī ir augsta fluora koncentrācija, tad stomatoloģijas speciālisti iesaka šādu ūdeni nedzert, lai bērnam neattīstītos zobu fluoroze, vai arī lietot zobu pastas ar mazāku fluora saturu. Svarīgi zināt, ka sistēmiskais fluors, kas nokļūst organismā caur siekalām, kļūst par zoba struktūras daļu, tādēļ to pārdozēt nedrīkst.

3. Kariess ir liela bērnu zobu problēma

Kariess nav problēma tikai vecākiem bērniem vai pieaugušajiem - tas var izveidoties pat zīdaiņiem. Mazuļa aizmidzināšana ar pudelīti mutē var kaitēt viņa zobiņiem. Cukurs no sulām, maisījuma vai piena, kurš uz aizmiguša zīdaiņa zobiņiem saglabājas vairākas stundas, var noārdīt emalju un izraisīt kariesu. Ja tā notiek, zobi var mainīt krāsu, var parādīties plankumi un bedrītes, bet smagākos gadījumos sabojājušos zobus var nākties izraut. 

Kariess ir liela problēma bērnu zobiem - līdz astotajai dzimšanas dienai 60% bērnu jau ir kariess. Tas tā notiek tāpēc, ka piena zobiņu vai arī nesen izšķīlušos pastāvīgo zobu virsma (emalja) ir vēl neizveidojusies un tāpēc īpaši ievainojama. Lai izvairītos no kariesa, zobārstniecības speciālisti iesaka izmantot zobu pastas ar fluoru un ievērot nevainojamu personīgo mutes dobuma higiēnu.

4. Kad ieteicams bērnu pirmo reizi atvest pie zobārsta?

Pirmo reizi apmeklēt zobārstu stomatoloģijas speciālisti iesaka līdz bērniņa pirmajai dzimšanas dienai. Pirmās vizītes laikā zobārsts jums parādīs un paskaidros, kā pareizi tīrīt zobus ar birstīti un zobu diegu, kā arī apskatīs mazuļa mutes dobumu, kamēr viņš sēdēs jums klēpī. Zobārsts novērtēs mazuļa mutes dobuma stāvokli un jums rekomendēs nākamā apmeklējuma reizi.

Šādas vizītes var palīdzēt jau agrīnā stadijā konstatēt mutes un zobu problēmas un tās novērst. Turklāt ja bērns zobārstu sāk apmeklēt jau no mazotnes, vieglāk pieradīs pie zobārsta krēsla, un tad var arī neizveidoties bailes no zobārstniecības speciālistu apmeklējumiem.

5. Kad bērnam pašam jau būtu jāprot tīrīt zobus?

Bērniem pašiem būtu jāsāk tīrīt zobus jau no 6 gadu vecuma, taču līdz 10 gadu vecumam tomēr jums vajadzētu uzraudzīt, kā bērns tīra zobus, lai pārliecinātos, ka zobu pastu izskalo. Turklāt nepieciešamības gadījumā būsiet blakus un varēsiet palīdzēt vai atgādināt, kā pareizi jātīra zobi. Nebaidieties un vajadzības gadījumā pārtīriet bērna zobiņus.

Neaizmirstiet, ka augsta kariesa riska gadījumā iesakām lietot zobu pastas ar lielāku fluora saturu, lai īpaši trauslie piena zobiņi būtu pasargāti no kariesa, tāpēc vecāku uzraudzība zobu tīrīšanas laikā ir sevišķi svarīga. Fluoroze (balti vai brūni plankumi uz zobiem) nav vienīgās sāpīgās sekas tad, ja bērns regulāri norij zobu pastu. Ir svarīgi zināt, ka bērns var arī saindēties.

6. Ierastie knupīši var novest pie nopietnām ortodontiskām problēmām

Reti kuri vecāki zina, ka ierastie knupīši ne tikai nedod nekādu labumu, bet arī traucē bērna žokļa kaulu, pareiza sakodiena un taisnu zobu attīstībai. Patlaban tirgū ir tādi knupīši, kas netraucē bērnam pareizi attīstīties, sakodienu saglabā pareizu un zobiņus taisnus. Meklējot savam bērnam knupīti, kas viņam nekaitēs, ir ļoti svarīgi, lai to būtu apstiprinājis arī stomatoloģijas speciālists.

7. Piena zobi izkrīt dabiski

Bērnu piena zobiņi dabiski sāk izkristi apmēram no 6 gadu vecuma. Līdz 9 gadu vecumam bērnam būtu jābūt jau apmēram 12 pastāvīgajiem zobiem, bet līdz 12 gadu vecumam bērnam jau vairs nevajadzētu būt nevienam piena zobam.

Svarīgi saprast, ka zobu maiņas procesa sākuma vecākiem vajadzētu īpaši gādāt par savu bērnu zobu tīrību, jo pastāvīgie zobi izšķiļas vēl neizveidojušies pilnībā - to zobu emalja vēl joprojām ir mīksta un līdz ar to arī ļoti ievainojama. Pareizas zobu tīrīšanas iemaņas un pareiza mutes dobuma kopšanas līdzekļu izvēle ir divi svarīgākie faktori, kas garantēs veselus bērna zobus nākotnē.

Tāpat ir svarīgi zināt, ka piena zobu stāvoklis ietekmē arī veidojošos pastāvīgos zobus. Ja piena zobi netiek kopti un bojājas, ir liela ticamība, ka pastāvīgie zobi izšķilsies jau bojāti vai vāji.

8. Veselīgs uzturs - veseli zobi

Jo labāks bērna uzturs, jo lielākas iespējas izvairīties no kariesa un citām mutes dobuma veselības problēmām. Vairāki mūsu stomatoloģijas speciālistu padomi par bērnu uzturu:

  • Ierobežojiet saldu vai pārstrādātu pārtikas produktu un dzērienu lietošanu bērna uzturā;
  • Centieties, lai bērns katru dienu izdzertu pietiekošu daudzumu ūdens. Hidratācija ir svarīga ne tikai vispārējai veselībai, ūdens malkošana visu dienu palīdz nodrošināt, ka lipīgās un saldās vielas pēc iespējas ātrāk pazustu no mutes un no zobu virsmas;
  • Kad bērnam aprit 6 mēneši, viņš var pāriet no pudelītes pie krūzītes (ar salmiņu vai cietu snīpīti). Tas palīdz izvairīties no šķidruma uzkrāšanās ap bērna zobiem. Līdz pirmajai dzimšanas dienai bērniņam jau būs motoriskās iemaņas un koordinācija, lai viņš varētu pašrocīgi apieties ar krūzīti.

Lai gan pirmajā brīdī bērnu zobu kopšana var likties sarežģīta, tomēr visu darot secīgi pamazām veidojas pareizas mutes dobuma higiēnas ieradumi, kas bērnam paliks uz visu mūžu. Svarīgi saprast, ka veseli bērnu zobi ir vecāku atbildība - kāda attieksme tiks veidota bērnībā, tāda attieksme bērnam būs tad, kad viņš jau būs pieaudzis. Ceram, ka šis raksts palīdzēja jums visu labāk saprast par zīdaiņu un mazu bērnu zobiņu pareizu kopšanu.