Faktori, kas nosaka implantu ilgmūžību

Zobu implantiem ir augstas finansiālās izmaksas. Turklāt ir arī laiks, ko pavadāt zobārsta kabinetā, un emocionālais stress, ko izjūtat. Ja esat ieguldījis tik daudz līdzekļu zobu implantos, jūs vēlaties tos saglabāt pēc iespējas ilgāk. Un, protams, viens no svarīgākajiem implantu saglabāšanas faktoriem ir laba personīgā mutes dobuma higiēna un regulāras vizītes pie mutes dobuma aprūpes speciālistiem.

Bet vai esat kādreiz aizdomājušies, ka, pat pareizi kopjot zobus, nepareizas zobu pastas lietošana var sabojāt jūsu implantus?

Fluora ietekme uz zobiem

Fluors jau daudzus gadus tiek izmantots zobu kariesa profilaksei. To var atrast mutes dobuma kopšanas līdzekļos, piemēram, zobu pastās, želejās un mutes skalojumos, kā arī zobu profilakses līdzekļos, piemēram, zobu fluorīda procedūrās.

Ir zināms, ka fluora koncentrācija siekalās sāk krasi samazināties jau pēc 90 sekundēm mutē. Ja pastāv augsts zobu bojāšanās risks, mutes veselības speciālisti var izrakstīt zobu pastas ar lielāku fluorīda saturu.

Fluora ietekme uz implantiem

Lai gan fluors novērš zobu bojāšanos, tas var arī negatīvi ietekmēt implantus un veicināt implantu koroziju. Pētījumi liecina, ka fluorīda joni ietekmē implantu virsmas spīdumu, kas rodas, kad sākas implantu korozija. Tie ietekmē arī makroskopiskus virsmas bojājumus, kas var izraisīt virsmas raupjumu un krāsas izmaiņas.

Tika veikti papildu pētījumi, lai noskaidrotu, vai fluorīdi ietekmē implantātu koronālās daļas atdalīšanos. Tomēr šī pētījuma rezultāti parādīja, ka fluoru saturošu produktu lietošana neietekmē koronālās daļas atslābumu.

PH ietekme uz zobu implantiem

Zems pH līmenis vēl vairāk ietekmē implantu koroziju. Mutes dobuma vide ir ūdens elektroķīmiskā vide, kurā pastāv liela pH svārstību iespējamība baktēriju, ēdiena un dzērienu un smaganu iekaisuma dēļ. Pie zema pH līmeņa korozija ietekmē protēzes keramiku, kā rezultātā var veidoties rupjāka un raupjāka virsma. Pētījumi liecina, ka skāba vide var arī paātrināt nolietošanās procesu un saīsināt implanta kalpošanas laiku pat par 20-30 %.

Fluora un skābās vides radītais raupjums var veicināt aplikuma aizturi, radot apstākļus periimplantu slimībām. Cirkonija oksīds kļūst arvien nozīmīgāks materiāls zobārstniecībā, pateicoties tā zemajai saķerei ar aplikuma virsmu un spējai ātri un veiksmīgi savienoties ar apkārtējiem mīkstajiem audiem.

Pētījumi liecina, ka, izmantojot cirkonija keramiku, novērošanas periodā pat 93 % pētāmo personu nebija gingivīta, bet pārējiem 2 % un 5 % bija attiecīgi viegls un vidēji smags gingivīts. Nehigiēniskas, nepieejamas restaurācijas ar raupjām vai nepareizi pulētām virsmām ir būtiski saistītas ar implantu zudumiem un augstu peri-implantīta sastopamību.

Lai gan daudzi pētījumi liecina, ka fluora un pH līmenis ietekmē implantu koroziju, ir arī pretēji pētījumi. Vienā pētījumā konstatēts, ka fluora klātbūtne zobu pastā ar fluora saturu no 950 ppm līdz 1000 ppm un pH no 6,2 līdz 8,4 neietekmē implantu titāna virsmas krāsu un raupjumu.

Arī salīdzinot zobu pastu un mutes skalojamo līdzekļu fluora ietekmi uz implantu koroziju, novērotie rezultāti liecināja, ka mutes skalojamie līdzekļi ar fluorīdu vairāk veicina implantu koroziju.

Abrazīvu ietekme uz implantiem

Zobu implanta virsmas bojājumus izraisa ne tikai fluorīdu preparātu lietošana vai zems pH līmenis, bet arī zobu pastas sastāvā esošie abrazīvie materiāli un intensīva tīrīšana ar zobu birsti. Lielāks zobu pastas daļiņu izmērs un daudzums nodrošina lielāku pulēšanas efektivitāti un labāku aplikuma noņemšanu. Tomēr vienlaikus tas izraisa arī ātrāku virsmas abrāziju.

Zobu pastas sastāvā esošie fluors un abrazīvie materiāli kopā var izraisīt implantos un citās protēzēs izmantotā titāna virsmas koroziju un nodilumu. Pētījumi liecina, ka zobu pastas ar augstu abrazīvu saturu izraisa vislielākās implantu krāsas izmaiņas, un tajos ir manāmi skrāpējumi un melni, korozijai līdzīgi traipi. Turpretī zobu pastas ar zemu abrazīvo vielu saturu, kas nesatur fluorīdu, titāna virsmas izmaiņas bija nelielas.

Pētījumi liecina, ka mutes dobuma kopšanas līdzekļu pH, zobu pastas abrazivitāte un agresīva, raupja zobu tīrīšana ar zobu suku ietekmē titāna virsmas izmaiņas vairāk nekā fluorīdu saturs. Pētījumi liecina, ka titāna un citu sakausējumu korozija notiek tikai tad, ja pH līmenis ir zemāks par 3,5, un ka zobu pastas abrazīvie materiāli tikai paātrina koroziju.

Pareizas zobu pastas izvēle zobu implantiem

Ir speciālas zobu pastas, kas paredzētas tieši implantu tīrīšanai. Ar šādām zobu pastām ir veikti arī pētījumi. Rezultāti liecina, ka negatīvas ietekmes uz implantiem nav vai tā ir neliela. Jāuzsver, ka šīs zobu pastas nesaturēja fluoru, tām bija zems abrazivitātes līmenis un tās bija želejas formā.

Mutes dobuma vidi veido sarežģīti elektroķīmiskie faktori, piemēram, siekalas, fermenti, dažāda veida baktērijas, kā arī pH un temperatūras svārstības, ko izraisa ēdiens un dzērieni. Jāņem vērā arī mehāniskie faktori, piemēram, košļāšanas spēks, kas arī ietekmē implanta ilgmūžību.

Kopumā tomēr ir ieteicams izvairīties no zobu pastām vai skalošanas līdzekļiem ar augstu fluora saturu un ņemt vērā zobu pastas abrazivitāti, kurai vajadzētu būt zemai, ja tiek ievietoti zobu implanti. Lietojiet arī mīkstu zobu birsti un neizmantojiet spēcīgas tīrīšanas kustības, kā arī centieties mutē uzturēt neitrālu pH līmeni.