Cukura ietekme uz zobiem: fakti un padomi, kā samazināt cukura patēriņu

Mēs visi arvien vairāk uzzinām par to, kā augsts cukura līmenis var kaitēt mūsu veselībai. Un, ja esat kādreiz apmeklējuši zobārstu, droši vien esat dzirdējuši, ka cukurs var kaitēt zobu un mutes dobuma veselībai. Bet vai esat dzirdējuši, kāpēc cukurs var būt tik kaitīgs?

Cukrus yra daugelio mūsų vartojamų maisto produktų ir gėrimų dalis, todėl svarbu suprasti, kodėl turėtumėte jo vengti.

Cik kaitīgs ir cukurs?

Visa pārtika un dzērieni, ko mēs uzņemam, nonāk mūsu organismā caur muti, tāpēc mutē notiek cīņa starp labvēlīgajām un kaitīgajām baktērijām. Daudzi pētījumi liecina, ka dažas no šīm kaitīgajām baktērijām, lietojot cukuru, mutē rada skābi. Tas nozīmē, ka katru reizi, kad lietojat cukuru, šīs baktērijas ražo arvien vairāk skābes, kas bojā zobus.

Siekalu priekšrocības zobu veselībai

Siekalas cīnās pret skābi, taču, lietojot daudz cukura, skābes ir daudz vairāk, nekā siekalas spēj izturēt. Jo biežāk skābes uzbrūk no cukura, jo ātrāk notiek minerālvielu zudums no emaljas. Laika gaitā šī skābe vājina un grauj emalju, izraisot zobu bojāšanos. Ja zobu kariess netiek ārstēts, tas var izplatīties uz dziļākiem zoba audiem, izraisot sāpes un galu galā zobu zudumu.

Baktērijas barojas ar cukuriem un veido aplikumu. Ja aplikums netiek nomazgāts ar siekalām un netiek noņemts ar zobu birstīti, un tas paliek kādu laiku, aplikums ar laiku kļūst skābs un grauj zobu emalju. Vienīgais veids, kā noņemt šīs nogulsnes, ir zobu birste starp smaganām, zobu diegs un mutes skalošana.

Zobu bojājumi no saldinātiem dzērieniem

Saldo dzērienu lietošana var radīt vēl lielāku kaitējumu zobiem nekā saldo pārtikas produktu lietošana uzturā. Īpaši kaitīgi ir dzērieni ar augstu kukurūzas sīrupa saturu. Šis saldinātājs (kas atrodams daudzos bezalkoholiskajos dzērienos un ar cukuru saldinātos dzērienos) pārklāj muti ar toksīniem un rada lipīgu plēvi visā mutē. Uz šīs plēves vairojas baktērijas, radot skābes, kas galu galā izraisa zobu bojāšanos.

Saldie ēdieni un dzērieni, kas izraisa zobu bojāšanos

Dažādos pārtikas produktos un dzērienos, ko lietojat uzturā, cukura ir tik daudz, ka atrast veidu, kā no ikdienas uztura izņemt nevajadzīgo cukuru, var šķist neiespējami.

Taču jūs varat sākt ar viskaitīgāko variantu - pārstrādātiem vai rafinētiem cukuriem, piemēram: saldumiem, saldējumu, kartupeļu čipsiem, fasētām uzkodām un saldinātiem dzērieniem.

Zobu stiprināšanai šo pārtikas produktu vietā mēģiniet ēst vairāk šķiedrvielām un olbaltumvielām bagātu pārtiku, piemēram, riekstus, sieru, zaļumus.

Turklāt tādi dārzeņi kā burkāni un selerijas ir vēl labvēlīgāki zobiem, jo tie dabiski noņem aplikumu un baktērijas no zobu virsmas.

Dzerot daudz ūdens ēšanas laikā un pēc ēšanas, tiek stimulēta siekalu izdalīšanās un mutes dobuma attīrīšana no baktērijām un pārtikas daļiņām.

Ja nevarat iztikt bez saldumiem

Lai gan liels cukura patēriņš ir kaitīgs mutes dobuma un vispārējai veselībai, cukura aizstājēja ksilitola lietošana var palīdzēt novērst baktērijas, kas izraisa zobu bojāšanos. Ksilīts ir plaši sastopams košļājamajā gumijā bez cukura, pastilītēs, konfektēs bez cukura un dažādās zobu pastās.

Mūsdienās šādu produktu pieejamība pieaug. Košļājot košļājamo gumiju bez cukura ar ksilītu vai sūkājot ksilītu saturošas pastilas vai konfektes bez cukura, tas ne tikai nekaitēs jūsu zobiem, bet pat nāks par labu!

Kā pasargāt zobus no cukura:

 1. Pārbaudiet visu pārtikas produktu un dzērienu uzturvērtības etiķetes un izvēlieties tos, kuros ir vismazāk cukura;
 2. Mēģiniet ierobežot uzkodu un cukurotu dzērienu lietošanu starp ēdienreizēm;
 3. Neēdiet un nedzeriet pirms gulētiešanas;
 4. Dzeriet ūdeni vai izskalojiet muti ar ūdeni pēc uzkodām vai dzērieniem;
 5. Dzeriet saldos dzērienus caur salmiņu un pēc iespējas ātrāk izdzeriet. Tas samazinās saldināto dzērienu negatīvo ietekmi uz zobiem;
 6. Uzturēt labu mutes dobuma higiēnu, lai samazinātu baktēriju un aplikuma veidošanos mutē.

Lai samazinātu zobu kariesa un citu mutes dobuma problēmu risku, mutes veselības speciālisti iesaka:

 1. Zobus tīriet divas reizes dienā, katru reizi vismaz divas minūtes;
 2. Lietojiet zobu pastu ar fluoru;
 3. Vismaz reizi dienā iztīriet starpzobu dobumus ar starpzobu birstītēm, elektriskajiem starpzobu irigatoriem vai zobu diegu, lai noņemtu ēdiena paliekas un aplikumu, kas sakrājies starp zobiem.;
 4. Regulāri tīriet mēli ar speciāliem tīrīšanas līdzekļiem;
 5. Dzeriet daudz ūdens, vēlams fluorīdu saturošu ūdeni;
 6. Nedrīkst smēķēt un pārmērīgi lietot alkoholu;
 7. Regulāri zobārsta apmeklējumi ik pēc 6 mēnešiem.