Zobu pastas sliktās sastāvdaļas: no kā izvairīties un kam pievērst uzmanību

Kad pienāk laiks iegādāties zobu pastu, ātri vien var apjukt piedāvājumā. Viena zobu pasta sola īpaši svaigu elpu mutē, cita - maksimāli baltus zobus, vēl cita - samazināt zobu jutīgumu vai smaganu asiņošanu.

Kuras zobu pastas ir vislabākās un kādu vajadzētu izvēlēties? Ja Jums patiešām rūp Jūsu mutes dobuma veselības stāvoklis, tad pirms zobu pastas iegādāšanās pāris minūtes veltiet tās sastāva izpētīšanai un pievērsiet uzmanību tam, kas uzrakstīts pat ar sīkiem burtiņiem.

Zobu pastas abrazivitāte

Vispirms jāpievērš uzmanība zobu pastas RDA skaitlim. RDA ir saīsinājums no angļu valodas - Relative Dentin Abrasion. Šis indekss norāda uz zobu pastas abrazivitāti. Saskaņā ar zinātnieku rekomendācijām ikdienā lietojamai zobu pastai nevajadzētu pārsniegt vidējo abrazivitāti, t.i., RDA nevajadzētu pārsniegt 70-100.

Vairumam balinošo zobu pastu abrazivitāte ir ievērojami augstāka. No šādu zobu pastu lietošanas ieteicams izvairīties vai arī lietot tikai 1-2 reizes nedēļā. Ja katru dienu lieto augstas abrazivitātes zobu pastu, var sabojāt zobu virsmu, tas var novest pie zobu emaljas defektiem un zobu jutīguma. Bērniem zobu pastas abrazivitātei jābūt zemai (RDA līdz 70).

Fluora daudzums

Iespējams, vislielākais jautājums ir par to, kura zobu pasta ir labāka - ar fluoru vai bez fluora? Atbilde ir ļoti vienkārša - ja ir zobu kariesa veidošanās risks, izvēlieties pastu ar fluoru. To Jums vislabāk var paskaidrot mutes dobuma kopšanas speciālists. Fluors pasargā no kariesa, tāpēc zobu pasta ar fluoru ir īpaši svarīga bērniem.

Protams, ka ļoti svarīgs faktors ir fluora saturs zobu pastā. Pārāk liels fluora daudzums organismā var izraisīt pat saindēšanos, vājināt imūnsistēmu, nodarīt kaitējumu iekšējiem orgāniem, kauliem. Tāpēc fluora daudzums nedrīkst pārsniegt noteiktās rekomendētās devas.

Ja tomēr izlemjat, ka gribat lietot zobu pastu bez fluora, tad iesakām izvēlēties zobu pastu ar kalciju, hidroksiapatītiem, ksilītu, arginīnu vai citām aktīvajām vielām, kuras atjauno minerālus zobu emaljā.

Lietuvas Zobārstniecības kameras zinātnieku komanda rekomendē bērniem līdz 3 gadu vecumam tīrīt zobus ar pastu, kurā fluora saturs ir 500 ppm. Zobu sukas sariņus vajadzētu tikai pamērcēt zobu pastā. No 3 līdz 6 gadu vecumam bērniem ieteicama zobu pasta, kurā fluora saturs ir 1000 ppm, bet zobu pastas daudzums uz birstītes - zirņa lielumā. Bērniem, kas vecāki par 6 gadiem, un pieaugušajiem ieteicams lietot zobu pastu ar fluora saturu 1000 – 1450 ppm, bet zobu pastas daudzums uz birstītes - ap 1 - 2 cm.

Nātrija laurilsulfāts

Ja Jums mutē bieži parādās čūliņas, aftas, jēlumi vai arī Jūsu mutes gļotāda ir ļoti jutīga, ieteicamas ir zobu pastas, kas nesatur nātrija laurilsulfātu. Nātrija laurilsulfāts ir viela, kas veicina zobu pastas putošanos, tā sastopama arī tādos līdzekļos kā šampūns, veļas pulveris, dažādos mazgāšanas un higiēnas līdzekļos. Šī viela pieskaitāma sliktajām sastāvdaļām, jo tā kairina mutes gļotādu un ietekmē arī vispārējo organisma veselības stāvokli.

Triklozāns

Vēl viena nepatīkama lieta zobu pastā - triklozāns. Šai vielai ir antibakteriāla iedarbība, tā mazina smaganu iekaisumu. Taču tai ir arī tumšā puse. Triklozāns uzkrājas organismā, vājina imunitāti, mazina bakteriālo rezistenci un ar laiku var izraisīt pat onkoloģiskas saslimšanas.

Parabēni, sintētiskās krāsvielas, titāna dioksīds

Ieteicams izvairīties arī no šīm vielām zobu pastā. Tās var kairināt mutes gļotādu, izraisīt jēlumus, uzkrāties organismā, kaitēt ne tikai mutes dobuma veselībai, bet arī visam organismam kopumā vai pat izraisīt onkoloģiskas saslimšanas.

Svarīgi zināt...

Atcerieties, ka visas zobu pastas sastāvdaļas ar siekalām var nokļūt organismā, tādēļ nenoslinkojiet un pirms iegādes atvēliet pāris minūtes laika zobu pastas sastāva izpētīšanai. Taupot Jūsu laiku, mūsu stomatoloģijas speciālisti jau ir izanalizējuši zobu pastu sastāvus un tās sagrupējuši kategorijās, bet filtru sadaļā varat izvēlēties papildu kritērijus zobu pastai, tādēļ Jums atliek vien izbaudīt izbrīvēto laiku.