Sieviete vannā, kas apmierināta ar veseliem zobiem

Zobārsti un higiēnisti uzsver - lai jūsu zobi būtu veseli, profesionālu mutes dobuma higiēnu ieteicams veikt ik pēc 6 mēnešiem, ja vien higiēnists nav rekomendējis citādi. Taču ir svarīgi zināt, ka ar regulāru zobu higiēnista apmeklēšanu vien nepietiek. Lai saglabātu mutes dobuma tīrību un veselību, pareiza mutes dobuma higiēna jāievēro arī mājās.

Šeit sniegtā informācija jums palīdzēs saprast, kādi ir svarīgākie mutes dobuma kopšanas līdzekļi un kā tos pareizi lietot.

 1. Zobu starpas. Zobu tīrīšanu sāciet no zobu starpām, tādējādi notīrīsiet uzkrājušos aplikumu un zobu birstes sariņi un zobu pasta varēs iekļūt zobu starpās. Zobu higiēnisti zobu starpu tīrīšanai iesaka izmantot irigatoru, starpzobu birstītes un zobu diegu. Šis trio palīdzēs saglabāt nevainojumu tīrību zobu starpās. Zobu starpas ieteicams tīrīt pirms zobu tīrīšanas ar zobu birsti un zobu pastu, no rīta un vakarā.

  > Starpzobu birstītes, zobu diegs, elektriskais irigators

 2. Zobu suka. Zobu higiēnisti iesaka zobu tīrīšanai izmantot elektrisko skaņas/ultraskaņas vai arī mehānisku mīkstu zobu suku. Ar zobu suku tīriet zobus divas reizes dienā, no rīta un vakarā, ar apļveida kustībām, nespiežot, lai netraumētu smaganas, neizraisītu smaganu bojājumus un nesabojātu zobu emalju. Zobu birstīti ieteicams mainīt vidēji ik pēc 3 mēnešiem, pēc slimošanas vai arī pēc profesionālās zobu higiēnas procedūras veikšanas.

  > Mīkstas zobu sukas vai elektriskās zobu birstes
   
 3. Zobu pasta atbilstoši jūsu mutes dobuma stāvoklim. Zobu tīrīšanai ar zobu suku lietojiet tikai tādu zobu pastu, kas atbilst jūsu zobu stāvoklim. Izspiežot zobu pastu apmēram zirņa lielumā, tīriet ar to zobus 2-3 minūtes. Jūsu mutes dobuma stāvoklim  atbilstošu zobu pastu jums var palīdzēt izvēlēties stomatologs vai zobu higiēnists.

  > Zobu pastas atbilstoši zobu un mutes dobuma stāvoklim 

 4. Mēles tīrītājs. Neaizmirstiet, ka baktērijas uzkrājas arī uz mēles, tāpēc izmantojiet mēles tīrītāju, ar to tīriet mēli vairākas reizes taisnā līnijā viegli virzot no mēles saknes uz mēles galu. Pēc katras reizes rūpīgi noskalojiet tīrītāju zem tekoša ūdens. Mēli tīriet no rīta un vakarā pēc zobu iztīrīšanas.

  > Mēles tīrītāji

Citi ieteicamie mutes kopšanas līdzekļi:

 1. Vienkūlīša zobu birste. Lai būtu pārliecināti, ka notīrītas visas zobu virsmas un nav palicis aplikuma, kas var veicināt kariesa veidošanos vai smaganu iekaisumu, izmantojiet vienkūlīša zobu birsti. Ar to ieteicams tīrīt katru zobu vismaz vienu reizi dienā. Piespiediet birstīti pie zoba tā, lai sariņi izplestos un ar vieglām C veida kustībām tīriet zobu 3-4 reizes. Var tīrīt arī ar zobu pastu, taču tas nav obligāti.

  > Vienkūlīša zobu birstes 

 2. Mutes skalošanas šķidrums. Lai uzturētu labāku mutes dobuma stāvokli, lietojiet mutes skalošanas līdzekli. Tas ne tikai likvidēs baktērijas, bet arī nodrošinās svaiguma sajūtu. Skalojiet muti pēc zobu tīrīšanas 2-3 reizes dienā, aptuveni 60-90 sekundes. Mutes skalošanas līdzekli lietojiet atbilstoširažotāja rekomendācijām.

  > Mutes skalošanas līdzekļi