Zobu probiotiķu lietošana mutes dobumā

Probiotiskās jeb labās baktērijas visvairāk pazīstamas ar savu labvēlīgo ietekmi uz cilvēka zarnu trakta darbību. Taču pēdējās desmitgadēs zinātnieku veiktie pētījumi liecina, ka atsevišķi probiotisko baktēriju veidi var būt noderīgi arī mutes dobuma veselībai un var palīdzēt apkarot visbiežāk sastopamās mutes dobuma problēmas - kariesu un smaganu slimības.

Svarīgi ir saprast, ka lai gan mute un zarnu trakts ir savienoti, tomēr tās ir dažādas sistēmas. Tāpēc tas, kas der vienai, ne vienmēr var derēt otrai. Mutei ir paredzētas speciālas mutes dobuma labās baktērijas, kuras iedarbojas šajā vidē un palīdz uzturēt tā veselību.

Kāda ir labo baktēriju funkcija? 

Mūsu organismā mīt neskaitāmas baktērijas. Tās atrodas zarnu traktā, uz ādas, elpceļos, mutes dobumā un citās organisma sistēmās. Mutes dobumā ir vairāk nekā 6 miljardi baktēriju. Vienas no tām dēvējam par labajām, citas - par sliktajām baktērijām.

Lai mutes dobums būtu vesels, ir ļoti svarīgs šo baktēriju līdzsvars. Ja ir pārāk liels slikto baktēriju daudzums mutē, var parādīties slikta elpa, sākt asiņot smaganas, sākties iekaisums, periodontīts vai pat kariess. Tādēļ ļoti svarīgi ir nodrošināt, lai mutes dobuma mikroflora nebūtu traucēta un tajā būtu pienācīgs daudzums labo baktēriju. 

Kas var notikt, ja mutes dobuma mikrofloras līdzsvars ir traucēts?

Mūsu mutes dobuma mikroflora ir vitāli svarīga. Ātrs dzīvesveids, stress, nepareizs uzturs, plaša antibiotiku lietošana, miega trūkums, piesārņota vide - tas viss ietekmē arī mūsu mutes dobuma stāvokli. Ja ir traucēts mutes dobuma mikrofloras līdzsvars, aplikumā veidojas patogēnās baktērijas, kuras sāk dominēt visā mutes dobumā. Tā sākas slikta elpa no mutes, smaganu asiņošana, iekaisums. 

Ir ļoti svarīgi reaģēt jau uz pirmajiem traucēta mutes dobuma mikrofloras līdzsvara simptomiem, jo neārstētas smaganu slimības var ietekmēt zobu stabilitāti un visbeidzot var novest līdz to zaudēšanai. Smaganu slimības ir tiešā veidā saistītas arī ar sirds un asinsvadu slimībām, cukura diabētu, Alcheimera slimību. Ir ļoti svarīgi reaģēt jau uz pirmajām izmaiņām mutes dobumā un uzreiz konsultēties ar mutes dobuma kopšanas speciālistu.

Kāds labums mutes dobumam no labajām baktērijām?

Mutes dobuma probiotiskās baktērijas ir dzīvi mikroorganismi, kuras vienkārši dēvē par labajām mutes baktērijām. Probiotiskās baktērijas ražo olbaltumvielas slikto baktēriju iznīcināšanai, normalizē mutes dobuma mikrofloru un neļauj vairoties sliktajām baktērijām. Visbiežāk lietojamās probiotisko baktēriju grupas ir Lactobacillus un Bifidobaktērijas. Mutes probiotiskās baktērijas mazina mutē aplikuma veidošanos un palīdz izvairīties no šādām slimībām:

 • Kariess. Pētījumi liecina, ka labās baktērijas labvēlīgi ietekmē zobus un samazina kariesu izraisošo baktēriju Streptococcus mutans klātbūtni mutes dobumā.
 • Periodonta slimības. Pētījumi liecina, ka labās baktērijas smaganām ne tikai mazina smaganu iekaisuma pakāpi, bet arī var samazināt smaganu kabatu dziļumu un uzlabot smaganu piestiprināšanos pie kaula. Uzlabojums vērojams pat smēķētāju mutēs.
 • Mutes kandidoze.Tā ir mutes dobuma gļotādas slimība, kuru izraisa Candida ģints sēnītes. Ja mutē niez, gļotāda ir apsārtusi, ir slikta elpa, ir balts aplikums uz gļotādas vai pat ir svešķermeņu mutē sajūta, tad zinātniskie pētījumi apliecina labo baktēriju labvēlīgo iedarbību un šo slimības simptomu samazināšanās vērojama jau pēc viena lietošanas kursa.
 • Halitoze. Sliktu elpu visbiežāk izraisa gaistošie sēra savienojumi, kurus izdala jūsu mutes dobumā un uz mēles savairojušās baktērijas. Zinātniskie pētījumi liecina, ka mutes dobuma labās baktērijas mazina sliktu elpu un iznīcina sliktās baktērijas.

  Kad ieteicams lietot probiotiskās baktērijas?

  Labās baktērijas mutes dobuma kopšanas speciālisti iesaka lietot tad, ja ir smaganu iekaisums, asiņošana, bakteriālais gingivīts, grūtnieču un pusaudžu gingivīts, hronisks periodontīts, sēnīšu infekcijas, slikta elpa. Tāpat arī pacientiem, kuri turpina ortodontisko ārstēšanu, cukura diabēta un osteoporozes pacientiem, vecāka gadagājuma cilvēkiem, smēķētājiem, kā arī lietojot medikamentus, kas var izraisīt smaganu atkāpšanos. Probiotisko baktēriju kurss ir ieteicams arī pēc antibiotiku lietošanas.

  Probiotiskās baktērijas palīdz saglabāt veselas smaganas, tādēļ tās iesaka arī personām ar implantiem. Vēl tās labi noderēs personām, kuras cieš no tumša pigmenta - hromogēnas izcelsmes aplikuma.

  Kā lietot mutes dobuma probiotiskās baktērijas? 

  Probiotiskās baktērijas ieteicams lietot vienu reizi dienā pēc zobu iztīrīšanas ar zobu suku un starpzobu līdzekļiem. Pastilu ieteicams sasūkāt, jo tādā veidā mutē izplatās aktīvās sastāvdaļas. Pēc mutes dobuma probiotisko baktēriju uzņemšanas ieteicams nelietot mutes skalošanas līdzekļus un pusstundu neko neēst un nedzert.

  Pirmās pozitīvās mutes dobuma probiotisko baktēriju iedarbības pazīmes parādās jau pēc divu nedēļu lietošanas, kad atjaunojas dabiskais mutes dobuma mikrofloras līdzsvars. Regulāra probiotisko baktēriju lietošana palīdz saglabāt veselu mutes dobumu. Lai nodrošinātu pareizu mutes dobuma mikrofloras līdzsvaru, rekomendē 3 mēnešu probiotisko baktēriju kursu. Pirms lietošanas ieteicams konsultēties ar savu mutes dobuma kopšanas speciālistu.

  Mūsu tiešsaistes veikalā Jūs varat atrast dažādu ražotāju mutes dobuma probiotikas.

  Trīs mēnešu kursu komplektiem ir pieejama 10% atlaide.

  Raksta autore: mutes dobuma higiēniste Greta Koše.