mazulim ar ortodontiskie knupīši

Knupīša lietošana var izraisīt daudz diskusiju, pat ja jūsu mazulis jau ir paspējis demonstrēt pozitīvas emocijas. Knupīšiem ir gan trūkumi, gan priekšrocības. Zīdaiņiem knupīši patīk, jo zīšana ir dabisks reflekss, kas mazuļiem palīdz nomierināties un atslābināties. Taču tas nenozīmē, ka knupīši vienmēr ir vajadzīgi un labi, īpaši mazuļu zobiņiem. Pārāk intensīva knupīša lietošana var izraisīt nepareizu zobu attīstību un arī citas veselības problēmas.

Kā nekvalitatīvi un ortodontu neapstiprināti knupīši var kaitēt jūsu mazuļa zobiņiem

Ilgstoša un bieža knupīša zīšana ar laiku var izraisīt sakodiena un šķību zobu problēmas. Jo ilgāk knupītis tiks lietots, jo lielāka iespēja, ka nākotnē jūsu bērniņam būs vajadzīga ortodonta palīdzība. Tādēļ mazuli ieteicams atradināt no knupīša lietošanas no trīs gadu vecuma. Bet līdz trīs gadu vecumam lietot ortodontu apstiprinātu knupīti.

Knupītis vai īkšķa sūkāšana – kas ir sliktāk?

Gan parastie neortodontiskie knupīši, gan īkšķa sūkāšana muti ietekmē līdzīgi un abi var izraisīt līdzīgas zobu un sakodiena problēmas. Taču ja jāizvēlas mazākais no ļaunumiem, speciālisti atzīst, ka īkšķa sūkāšana ir kaitīgāka kaut vai tikai tāpēc, ka atradināt mazuli no šī ieraduma ir daudz grūtāk nekā no knupīša. Naktī knupīti vecāki var vienkārši nolikt tālāk no mazuļa, savukārt īkšķis bērnam vienmēr ir pieejams un viņš to var sākt sūkāt jebkad. Vēl viens iemesls, kāpēc knupītis ir mazāk kaitīgs – ja izvēlaties ārstu apstiprinātu ortodontisko knupīti, varat izvairīties gan no odontoloģiskām, gan ortodontiskām problēmām nākotnē.

Ortodonta apstiprināta knupīša labums jūsu mazuļa zobu veselībai

Ortodontiskais knupītis ir paredzēts tam, lai pēc iespējas izvairītos no  zobu problēmām, kuras var izraisīt parastie knupīši. Parastajam knupītim ir apaļš vai arī nedaudz pagarināts galiņš, savukārt ortodontiskajam knupītim ir saplacināta galiņa apakšpuse un nedaudz noapaļota augšpuse. Šis dizains ir veidots tā, lai veicinātu tādas muskuļu kustības, kas vairāk līdzinās krūts zīšanai, tādējādi vairāk palīdzot mazuļa zobu lokam veidoties pareizi.

Kā izvēlēties labāko ortodontisko knupīti?

Izvēloties knupīti mazulim, esiet uzmanīgi, jo atsevišķi ražotāji apgalvo, ka to knupīši ir “ortopēdiski” – bez jebkāda īsta pamatojuma šim apgalvojumam. Vieni no ortodontu apstiprinātiem knupīšiem ir zīmola “Curaprox” knupīši, kurus var lietot droši.

Atšķirībā no citu zīmolu knupīšiem, “Curaprox” ir saplacināts galiņš un sānu spārniņi. “Curaprox” ortodontiskā knupīša sevišķās īpašības:

 • Nomierina mazuli, neizraisot žokļa kaula deformācijas vai zobu izvirzīšanās risku.
 • Neļauj mazuļu zobiem izkustēties.
 • Novērš sarežģījumus, kas saistīti ar vispārējo veselības stāvokli.
 • Uztur normālu smaganu, zobu, aukslēju un žokļa kaula attīstību.
 • Uztur valodas attīstīšanos un dabisku rīšanas procesu.
 • Nodrošina optimālu elpošanu un mierīgu miegu.
 • Atstāj vairāk vietas mēlei un palīdz nodrošināt, lai aukslējām neizveidotos neierasta, stipri izliekta forma.

  Šos Curaprox ortodonta apstiprinātos mazuļu knupīšus varat iegādāties mūsu tiešsaistes veikalā.

  Knupīša izmērs. Kā izvēlēties?

  Knupīša izmērs ir atkarīgs no jūsu mazuļa svara, jo žokļa kauls attīstās atkarībā no mazuļa svara nevis vecuma.

  0. izmērs: līdz 7 kg. (0 – apmēram 7 mēneši)

  1. izmērs: līdz 10 kg. (Apmēram 7-18 mēneši)

  2. izmērs: līdz 14 kg. (Apmēram 18–36 mēneši)

  Papildu ieteikumi, kā droši un higiēniski lietot mazuļu knupīšus 

  • Nekad nekariniet knupīti saitītē ap mazuļa kaklu.
  • Nemērciet knupīti cukurā, medū, sīrupā vai citās cukuru saturošās vielās.
  • Knupīti regulāri tīriet.
  • Kad mazulim aprit gadiņš, konsultējieties ar stomatologu, kā un kad bērnu sākt atradināt no knupīša.  

  Vairums vecāku droši vien piekritīs – knupītis var būt lielisks līdzeklis mazuļa nomierināšanai un tas noteikti ir labāk nekā tad, ja mazulis sūkā īkšķi. Taču zobārsti brīdina, ka bērnam tuvojoties pirmsskolas vecumam knupītis var traucēt zobu attīstībai. Vēl bažīgākiem jābūt tad, ja bērns sūkā knupīti pēc trīs gadu vecuma sasniegšanas, jo tas var izraisīt nopietnas zobu attīstības problēmas. Turklāt bērniem, kuri knupīti sūkā arī pēc trīs gadu vecuma, nākotnē var būt nepieciešama ortodontiskā ārstēšana.

  Lai žokļa kauls attīstītos pareizi, rekomendējam lietot tikai ortodontu apstiprinātus knupīšus un no tiem atteikties ne vēlāk kā līdz bērniņa trešajai dzimšanas dienai.

   

  Raksta autore: mutes higiēniste Kamilė Mikalajūnaite.