Lai gan šķiet, ka pēc vasaras sezonas, kas ir pilna ar svaigām ogām, augļiem un dārzeņiem, organismam vajadzētu būt spirdzinātam, iestājoties rudenim un vēsākam laikam, sāk parādīties iesnas, klepus, kakla sāpes un dažkārt arī augsta temperatūra.
Jaunais mācību gads un jaunie mērķi var radīt papildu stresu un novājināt organismu. Ir ļoti svarīgi rūpēties par savu ķermeni, kad esat saaukstējies, saslimis ar gripu vai Covid-19, un, protams, neaizmirst par labiem individuāliem mutes dobuma higiēnas ieradumiem. Saslimšanas laikā nedalieties ar zobu birsti ar citiem ģimenes locekļiem, dzeriet daudz šķidruma un, iegādājoties medikamentus, pievērsiet uzmanību to sastāvam, jo daži medikamenti var izraisīt zobu bojāšanos.
1. Sargājiet zobu birsti no baktērijām
Saskaņā ar pētījumiem gripas vīruss uz mitrām virsmām var dzīvot līdz pat 72 stundām. Tāpēc pirmais padoms ir nekad nedalīties ar zobu birsti ar citiem ģimenes locekļiem. Pat ja tas ir jūsu bērns. Baktērijas mutē var palikt uz zobu birstes un tikt nodotas nākamajam cilvēkam, tāpēc ir svarīgi, lai katram ģimenes loceklim būtu atsevišķas zobu birstes. Ir arī ļoti svarīgi, lai zobu birstes nesaskartos viena ar otru un lai baktērijas nenonāktu no vienas zobu birstes uz otru.
Pēc zobu tīrīšanas zobu birsti var 5 minūtes mērcēt ūdeņraža peroksīda šķīdumā, ja nepieciešams, lai to dezinficētu.
Ļoti svarīgi ir ļaut zobu birstes sariņiem nožūt un neturēt zobu birsti aizvērtu ar vāciņu.
Pārliecinieties, ka zobu birste ir nomainīta pret jaunu, kad jums kļūst labāk, un atcerieties, ka turpmāk to jāmaina ik pēc 3 mēnešiem.
2. Izvēlieties bezcukura medikamentus mutes dobuma veselībai
Izvēlieties pretklepus sīrupus vai pastilas pret klepu bez cukura. Pirms zāļu iegādes aptiekā izlasiet etiķeti un izvairieties no tādām sastāvdaļām kā fruktoze vai kukurūzas sīrups. Daudzas zāles pret klepu vai kakla iekaisumu satur cukuru, kas veicina zobu bojāšanos. Jo ilgāk pastilas ar cukuru paliek mutē, jo lielāka ir iespēja, ka jums izveidosies zobu dobums. Izvēlieties zāles, kas cukura vietā satur ksilītu. Lai gan ksilitols ir dabīgs cukurs, tas neitralizē mutē esošās skābes un palīdz novērst zobu bojāšanos.
3. Zobu aprūpe pēc slikta dūša
Viena no nepatīkamākajām slimībām ir slikta dūša un vemšana. Pēc vemšanas bieži vien gribas uzreiz tīrīt zobus, taču nekādā gadījumā to nedrīkst darīt uzreiz. Vemšanas laikā kuņģa skābes iekļūst mutē un pārklāj zobu virsmu. Ja uzreiz tīriet zobus, skābes iesūcas zobu emaljā, to bojājot.
Pēc vemšanas izskalojiet muti ar ūdeni. Ja nepieciešams, glāzei ūdens varat pievienot tējkaroti dzeramās sodas un pēc tam izskalot muti ar šo šķīdumu. Cepamā soda neitralizē mutē esošās skābes. Zobus ieteicams tīrīt apmēram 30 minūtes pēc vemšanas.
Saslimšanas laikā ir ļoti svarīgi saglabāt mitrināšanu - ne tikai, lai atveseļotos, bet arī, lai novērstu mutes sausumu, kas var izraisīt zobu bojāšanos un smaganu problēmas.
4. Dzeriet daudz šķidruma ātrākai atveseļošanai un mutes dobuma veselībai
Lai uzturētu mutes dobuma mitrumu un dabiski samazinātu baktēriju uzkrāšanos, dzeriet ūdeni vienmērīgi visas dienas garumā, nevis uzreiz izdzeriet lielu ūdens daudzumu.
Tādi medikamenti kā antihistamīni, dekongestanti vai pretsāpju līdzekļi var izraisīt mutes sausumu, tāpēc atcerieties līdzsvarot to iedarbību, dzerot daudz ūdens. Varat lietot arī ksilīta pastilas, kas veicina siekalu plūsmu, palīdzot dabiski attīrīt muti.
Mutes veselības saglabāšana slimības laikā
Pat tad, kad esat slims, ir svarīgi pastāvīgi kopt mutes dobumu. Rūpīgi tīriet zobus divas reizes dienā, vismaz reizi vakarā iztīriet smaganas un pievērsiet uzmanību mēlei, lai tā būtu pilnīgi tīra. Šādi mazi pasākumi var būtiski ietekmēt jūsu atveseļošanos, palīdzot ātrāk justies labāk un ilgtermiņā saglabāt veselīgu smaidu.