Ortodontiskās problēmas: kad ir laiks sākt ārstēšanu

Zobu maloklūzija ir ļoti izplatīta zobu problēma. Viens vai pat vairāki zobi var būt nepareizi sakārtoti, un žokļu stāvokļa izmaiņas var radīt problēmas. Dažreiz sakodiens var būt tik slikts, ka mute pēc pilnīgas sakodiena formas joprojām ir atvērta.

Slikts sakodiens var izraisīt biežāku zobu bojāšanos, gingivītu un žokļa locītavu sāpes. Nepareiza sakodiena var ārstēt ar ortodontiskām platēm, breketēm vai eliners (kapes). 

Nepareiza sakodiena cēloņi

Ir daudzi iemesli, kāpēc zobi var nepareizi izšķilties. Galvenie iemesli, kas var veicināt nepareizu sakodienu, ir šādi:

  • Bieža un ilgstoša īkšķa vai knupīša sūkšana bērnībā;
  • Ilgstoša barošana no pudelītes;
  • Nepareiza elpošana caur muti;
  • Alerģijas;
  • Palielināti adenoīdi vai mandeles;
  • Nepareiza mēles atrašanās mutē;
  • Agrīns piena zoba zudums kariesa vai traumas dēļ;
  • Pārāk mazi žokļa izliekumi vai pārāk lieli zobi;
  • Trauma, kas ietekmējusi žokļu attīstību un augšanu;
  • Audzēji mutē vai žoklī;
  • Nepiemērotas zobu plombas vai kroņi.

Nepareiza sakļaušana parasti ir iedzimta slimība. Tomēr, ja mēs izvairāmies no faktoriem, kas veicina maloklūziju, mēs bieži varam novērst maloklūzijas attīstību.

Nepareizs sakodiens ietekmē mutes dobuma un vispārējo veselību

1. Ja to neārstē, nepareiza sakodiena veidošanās var izraisīt citas mutes dobuma slimības

Viena no visbiežāk sastopamākajām nepareizas sakodiena izraisītajām slimībām ir zobu kariess. Nepareizi sakārtoti zobi ir grūtāk labi iztīrīt, tāpēc tiem ir lielāks kariesa risks. Turklāt nepareiza sakodiena veicina ātrāku zobakmens veidošanos, kas izraisa periodonta slimības, piemēram, gingivītu (smaganu asiņošanu) un periodontītu. Tā rezultātā uz vaigiem, lūpām un mēles palielinās kodumu skaits.

2. Nepareizas sakodiena oklūzijas var izraisīt biežāk sastopamus bruksisma gadījumus

Pastāvīga berze un nomācošs zobu jutīgums nopietni bojā zobus. Tas var izraisīt arī apakšžokļa locītavas traucējumus. Tas var izraisīt nepatīkamu sajūtu žokļa locītavā košļāšanas vai pat runas laikā, kas var pāraugt pastāvīgās sāpēs.

3. Nepareizs sakodiens var ietekmēt arī vispārējo veselību

Var pasliktināties miegs un var traucēt krākšana. Var rasties kakla, muguras un galvassāpes. Var novērot arī neregulāru stāju un sejas asimetriju.

4. Mutes veselība ietekmē arī garīgo veselību

Pētījumos ir pierādīta saikne starp nepareizu sakodienu un pašvērtējumu. Cilvēki ar neregulāru sakodienu retāk smaida, izvairās no sociālām situācijām un jūtas pašapmierināti ar savu smaidu.

Kā uzzināt, vai sakodiens ir nepareizs?

Vispirms pamaniet, vai visi zobi ir pareizi izšķīlušies savā zobu lokā. Pievērsiet uzmanību arī tam, vai ir diskomforts un smaguma sajūta, košļājot ēdienu, vai ir grūtības atklāt ēdienu ar priekšējiem zobiem vai runājot.

Vērojiet savu elpošanu, jo pareizai elpošanai ir liela ietekme uz žokļu stāvokli. Vērojiet sevi, lai pārliecinātos, ka elpa nav aizsmakusi, jo īpaši tad, kad veicat kādu darbību, kas prasa uzmanību.

Ja jums ir kādas aizdomas par savu vai bērna sakodienu, vienmēr konsultējieties ar mutes dobuma aprūpes speciālistu, kurš pārbaudes laikā novērtēs jūsu sakodiena stāvokli un vajadzības gadījumā nosūtīs pie ortodonta.

Kā labot nepareizu sakodienu?

Ir ieteicams uzsākt nepareizas sakodiena ārstēšanu pēc iespējas agrāk. Pirmo konsultāciju pie ortodonta ieteicams pieteikt, kad bērnam izaug pirmie pastāvīgie molāri.

Nepareiza sakodiena var ārstēt ar ortodontiskām platēm, breketēm vai eliners (kapes). Nepieciešamības gadījumā var būt nepieciešama zoba ekstrakcija vai pat žokļa operācija. Tikai ortodonts pēc rūpīgas mutes dobuma apskates var noteikt piemērotāko ārstēšanu.

Tas ir maldīgs priekšstats, ka maloklūzijas korekciju var veikt tikai bērniem. Arī pieaugušie var doties pie ortodonta un sākt ārstēšanu.

Nepareizs sakodiens ietekmē daudzas citas problēmas

Tā kā nepareiza sakodiena veidošanās var būt ģenētiski iedzimta, ir svarīgi izvairīties no faktoriem, kas veicina nepareizas sakodiena veidošanās progresēšanu, piemēram, elpošana caur muti, neregulāra mēles novietojums mutē, ilgstoša barošana no pudeles un īkšķa sūkšana. 

Laba individuālā mutes dobuma higiēna ir ļoti svarīga maloklūzijas gadījumā. Tā ir ļoti svarīga arī, uzsākot ortodontisko ārstēšanu. Svarīgi ir arī reizi 3-4 mēnešos veikt profesionālu mutes dobuma higiēnas pārbaudi, kas ne tikai noņem aplikumu, bet arī iemāca, kā pareizi kopt mutes dobumu ortodontiskās ārstēšanas laikā.